КАКО ОДАБРАТИ КОЈИ ПРОГРАМСКИ ЈЕЗИК НАУЧИТИ?
Како одабрати прави програмски језик за себе када сте на самом почетку авантуре у ИТ свету?
Почнимо од тога који програмски језици су популарни, јер је то важно из два разлога: тражност на тришту рада и доступност материјала за учење.
ЗА КОГА ЈЕ JAVASCRIPT?
JavaScript је за оне који воле да виде резултате свог рада одмах и за оне који воле да непрестано уче. Фронт-енд технологије се брзо мењају, па људи који желе да користе JavaScript морају бити вољни да стално проширују знање. То је на почетку лак језик, јер све што вам је потребно су браузер и текст едитор. Почетницима може бити препрека то што исти код може радити другачије у различитим браузерима. Међутим, као што извештај Буллдогјоба наводи, JavaScript је један од најпопуларнијих програмских језика у последње време, што самим тим значи да постоји обиље чланака, водича и туторијала за њега на интернету. JavaScript је дефинитивно ’муст кноw’ када се ради о веб програмирању. Та технологија вам између осталог омогућава и да се брзо пребаците или на бацк-енд тако што ћете научити Ноде.јс, или на прављење мобилних апликација тако што ћете научити Реацт Нативе. Укратко, због велике популарности, JavaScript је тренутно јако пожељна технологија на тржишту.
ЗА КОГА ЈЕ ЈАВА?
Јава је добар избор за све оне који желе да раде на корпоративним пројектима са доста међузависности и пословне логике. Помоћу Јаве се пишу разне врсте апликација, од малих до великих. Такође се често користи у банковним системима. Захваљујући Оракловом Јава Ембеддеду, може се користити и у уграђеним системима. Типични примери би били СИМ картице, Блу-раy плејери или уређаји за праћење здравља. Јава није језик за прављење једноставних страница које служе као визит-карте. Јава се развија већ дужи низ година, има широку корисничку базу и прати је темељна документација. То је програмски језик опште намене, што је управо то што га чини популарним на тржишту.
Цодерс Лаб је интернационални ланац ИТ школа са деценијским искуством у грађењу најтраженијих ИТ вештина данашњице. Присутан је у 8 земаља Европе, а од недавно и у Србији. Кроз иновативно образовање, досад је кроз ЦодерсЛаб трансформисано готово 12.000 каријера.
ПYТХОН – НАЈПОЖЕЉНИЈИ ПРОГРАМСКИ ЈЕЗИК
Пyтхон је један од најтраженијих програмских језика међу програмерима. То значи да програмери који не знају овај језик најчешће наводе Пyтхон као језик који би најрадије хтели да науче.
Пyтхон је и за оне који се нису раније бавили програмирањем и за оне који не желе нужно да промене професију али желе да користе нове вештине у свакодневном послу. Такође је идеалан за оне који планирају да раде у другим областима рачунарства, као што је машинско учење или биг дата, јер то је оно где се Пyтхон углавном користи. Пyтхон је лако научити и може се покренути на било ком оперативном систему. Користи се за развој веб апликација и научних апликација, машинско учење, биг дата и за многе друге ствари. Његова сведеност и једноставност га чине готово савршеним језиком за многе апликације. Неки од примера? Рецимо да није Пyтхона, не бисмо данас имали Инстаграм! Пре него што је Фацебоок купио Инстаграм, у питању је био једноставан сајт направљен у Ђангу – фрејмворку који је написан у Пyтхону касне 2003. године.
ПХП – ЛАКО ГА ЈЕ НАУЧИТИ
Овај језик ће највише одговарати онима који воле логичке загонетке, који пажљиво анализирају проблеме и који су систематични. Користи се за прављење веб апликација. ПХП се лако учи на почетку, али у исто време нуди напредне могућности за искусне стручњаке. Ова технологија се брзо развија, па је лако наћи материјале за учење или савете у вези са проблемима на које можете наићи током учења. ПХП користи око 80% свих веб страна, што га чини најпопуларнијим језиком за веб развој, што ће се тешко променити. У компаније које користе ПХП спадају Фацебоок, WордПресс, Флицкр, WхатсАпп, Тесла и ИБМ.
ИСПЛАНИРАЈТЕ СВОЈ РАЗВОЈНИ ПУТ У ИТ-У
Пре него што одаберете програмски језик, треба прво да размислите у које сврхе ћете користити стечене вештине. Да ли вас интересује прављење сајтова, мобилних апликација или напредних банковних система. Чиме бисте се најрадије бавили? Одговор на ово пиање ће вам помоћи да одаберете технологију која испуњава ваша очекивања и која одговара вашим плановима. Ако немате конкретних планова још, онда је најбоље да одаберете технологију која има што ширу примену и која је популарна на тржишту. Ако желите да сазнате више о обукама ИТ науке и програмирања, посетите нашу страницу о тој теми www.цодерслаб.рс.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)