ХИМНУ ПЕВАЈУ ГИЛЕ, ЦАНЕ И ЂУЛЕ: Графичко-медијска школа обележава 190 година графичарства у Србији
ГРАФИЧКО-медијска школа је једина образовна установа у Србији која се може похвалити химном коју изводе рок легенде Срђан Гојковић Гиле, Зоран Костић Цане и Звонимир Ђукић Ђуле. Текст за песму "Стварај свет" написао је директор школе Милош Букумира, а музику је компоновао наставник музичког васпитања Александар Савић. У извођењу и споту који је снимљен за песму, поред познатих музичара, учествују бенд и хор школе.
Према речима Милоша Букумире, директора школе, песма је настала поводом дана школе који се обележава 1. јула и прославе 190 година графичарства у Србији. У сусрет значајном јубилеју, професори и ђаци су урадили и монографију, и припремили свечаност која ће бити одржана 27. јуна у Дому културе Студентски град.
- Цанетова ћерка је недавно матурирала, а Гилетов син је завршио први разред наше школе, тако да смо се са њима раније договорили да помогну око песме и спота - наводи Букумира. - Имали смо већ урађен текст и музику, а они су помогли око снимања. Ђуле је њихов пријатељ, тако да су и њега консултовали и укључили. Заједно то испродуцирали и снимили, а наши наставници су са ученицима монтирали спот. Текст је настао једне ноћи, као инспирација онога о чему причају ђаци, шта желе и које циљеве имају.
Ова образовна установа баштини традицију графичарства која се у Србији развија од 1834. године. Већ деценијама школује кадрове за бављење фотографијом, филмом, мултимедијима, дизајном графичких производа, штампом и финалном дорадом графичких производа, као и облашћу веб-дизајна, мобилног рачунарства, гејминга, анимације и моделовања, чиме заокружје поље деловања и чини окосницу средњошколског образовања у креативној индустрији, као јединствена установа тог типа у Србији.
- Поносни смо на нашу струку која се у основи бави чувањем информација и знања и њиховим преношењем путем записа, било да се ради о цртежу, писму, штампи, фотографији, дигиталном запису - каже Букумира. - У могућности смо да привреди наше државе пружимо најпотребнији кадар како у графичарству, тако и у сектору медија и комуникација. Ради се о креативној индустрији која обухвата издаваштво, штампане медије, графичку, рекламну, музичку и филмску индустрију, дизајн, радио и телевизију. Производи ове индустрије потичу од индивидуалне креативности, вештине и талента, који експлоатишу интелектулану својину.
ПРВИ УЧЕНИЦИ
Први графички радници били су странци, предвођени Немцем Адолфом Бреманом, а одмах по отврању државне штампарије примљени су и први ученици 1. августа 1831. године. У првој генерацији је било 18 ђака.
Школа је трајала четири године, а ученици су били у учионицама 12 сати, од седам до седам, са паузом за ручак од сат времена. Недисципилна се строго кажњавала, било је важно водити уредну документацију o ученицима, а диплома је важила и у иностранству.
Букумира истиче да је значај овог сектора са економског и друштвеног становишта изузетан, јер креативне индустрије стварају више од седам одсто бруто друштвеног производа у свету, са растом од 10 одсто годишње.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)