ХИМНУ ПЕВАЈУ ГИЛЕ, ЦАНЕ И ЂУЛЕ: Графичко-медијска школа обележава 190 година графичарства у Србији
ГРАФИЧКО-медијска школа је једина образовна установа у Србији која се може похвалити химном коју изводе рок легенде Срђан Гојковић Гиле, Зоран Костић Цане и Звонимир Ђукић Ђуле. Текст за песму "Стварај свет" написао је директор школе Милош Букумира, а музику је компоновао наставник музичког васпитања Александар Савић. У извођењу и споту који је снимљен за песму, поред познатих музичара, учествују бенд и хор школе.

Фото: Графичко медијска школа
Према речима Милоша Букумире, директора школе, песма је настала поводом дана школе који се обележава 1. јула и прославе 190 година графичарства у Србији. У сусрет значајном јубилеју, професори и ђаци су урадили и монографију, и припремили свечаност која ће бити одржана 27. јуна у Дому културе Студентски град.
- Цанетова ћерка је недавно матурирала, а Гилетов син је завршио први разред наше школе, тако да смо се са њима раније договорили да помогну око песме и спота - наводи Букумира. - Имали смо већ урађен текст и музику, а они су помогли око снимања. Ђуле је њихов пријатељ, тако да су и њега консултовали и укључили. Заједно то испродуцирали и снимили, а наши наставници су са ученицима монтирали спот. Текст је настао једне ноћи, као инспирација онога о чему причају ђаци, шта желе и које циљеве имају.

Фото: Графичко медијска школа
Ова образовна установа баштини традицију графичарства која се у Србији развија од 1834. године. Већ деценијама школује кадрове за бављење фотографијом, филмом, мултимедијима, дизајном графичких производа, штампом и финалном дорадом графичких производа, као и облашћу веб-дизајна, мобилног рачунарства, гејминга, анимације и моделовања, чиме заокружје поље деловања и чини окосницу средњошколског образовања у креативној индустрији, као јединствена установа тог типа у Србији.
- Поносни смо на нашу струку која се у основи бави чувањем информација и знања и њиховим преношењем путем записа, било да се ради о цртежу, писму, штампи, фотографији, дигиталном запису - каже Букумира. - У могућности смо да привреди наше државе пружимо најпотребнији кадар како у графичарству, тако и у сектору медија и комуникација. Ради се о креативној индустрији која обухвата издаваштво, штампане медије, графичку, рекламну, музичку и филмску индустрију, дизајн, радио и телевизију. Производи ове индустрије потичу од индивидуалне креативности, вештине и талента, који експлоатишу интелектулану својину.
ПРВИ УЧЕНИЦИ
Први графички радници били су странци, предвођени Немцем Адолфом Бреманом, а одмах по отврању државне штампарије примљени су и први ученици 1. августа 1831. године. У првој генерацији је било 18 ђака.
Школа је трајала четири године, а ученици су били у учионицама 12 сати, од седам до седам, са паузом за ручак од сат времена. Недисципилна се строго кажњавала, било је важно водити уредну документацију o ученицима, а диплома је важила и у иностранству.
Букумира истиче да је значај овог сектора са економског и друштвеног становишта изузетан, јер креативне индустрије стварају више од седам одсто бруто друштвеног производа у свету, са растом од 10 одсто годишње.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)