ЗА ИНДЕКС НА БУЏЕТУ ДО 20.000: Уписну грозницу на факултет прате и значајни финансијски администартивни издаци
УПИС бруцоша на студије о трошку државе направио је "минус" у кућном буџету, у просеку, од 15.000 до 20.000 динара, у зависности од тога да ли су матуранти конкурисали на више факултета или студијских програма.
Иако су се већ доста истрошили за полагање пријемниг испита, припреме, будући академски грађани ће морати да плате да би добили индекс. Али, не на свим факултетима. На неким високим школама је ова "услуга" гратис, док други наплаћују и до 5.900 динара.
Као и полагање пријемног испита, и уписнина је била најскупља на једном од најпопуларнијих,Факултету организационих наука - 5.900 динара. Упис на ову високошколску установу је бруцоша, који ће студирати на буџету и полагао је пријемни из два предмета, коштати чак 16.900 динара. Ако је ишао и на припремну наставу та цифра ће премашити половину минималне зараде. На правима добијање индекса кошта 5.000 динара. Како наводе у овој високошколској установи у цену улазе трошкови уписа, овера семестра, индекс, образац за упис и оверу семестра, материја за вежбе и колоквијуме. Иста је цена и на ФПН, плус индекс који студент купује и кошта око 600 динара.
ПРОМЕНА ИСПИТА
И током студирања, бруцоше чекају нова новчана издвајања за бројне административне трошкове: пријаву испита, промену датума полагања, промену испитивача, захтев о положеним испитима... Мораће да плаћају и издавање уверења, одобрење за израду дипломског рада, промену теме или ментора, пријаву дипломског или издавање дипломе, уверење о испуњености услова за одбрану завршног рада, оверу плана и програма, промену смера...
Упис на Машинском факултету коштао је 4.000, на економији 3.640, архитектури 2.200, Хемијском 1.200, Математичком 1.000. Будући стоматолози плаћају 2.300 динара, али за куповину персонализованог мантила за рад. Осим уплата 100 динара за рад Центра за развој каријере Универзитета у Београду, упис се не наплаћује на Електротехничком, Медицинском, Факултету спорта и физичког васпитања, Грађевинском, Филозофском, Географском. У зависности од одлуке сваког факултета, осигурање улази у уписнину или се плаћа одвојено. Цена је око 700 динара за целу школску годину.
Факултети сами одређују цене својих "услуга". Тако је пријемни испит коштао од 1.000 до 14.000 динара на Факултету спорта и физичке културе. Неписано правило је и да високошколске установе које су најтраженије међу матурантима највише "ударају по џепу" своје студенте, како оне на буџету, тако и самофинансирајуће.
У калкулацији трошкова за полагање пријемног испита, факултети наводе - папир, штампање тестова, дежурства професора, прегледање тестова... Слично је образложење и за плаћање уписнине. Кажу морају се унети подаци о кандидату у базу података, обрадити, прочитати. За те послове се запослени морају додатно ангажовати, па им се из уписнине коју плаћају бруцоши "финансира" додатак на плату.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)