ИНСТИТУТ ЗА ФИЗИКУ ДОБИО ПРОЈЕКАТ: За истраживање дводимензионалних квантних материјала 2,5 милиона евра

Љ.Б.

17. 07. 2024. у 12:51

Истраживачи из Института за физику у Београду освојили су један од највећих појединачних научних пројеката који су стигли у Републику Србију. Под називом Hidden phases in 2D quantum materials пројекат је освојио средства из европског програма ERA Chairs, а реализоваће га група истраживача из Центра за чврсто стање и нове материјале Института за физику у Београду.

ИНСТИТУТ ЗА ФИЗИКУ ДОБИО ПРОЈЕКАТ: За истраживање дводимензионалних квантних материјала 2,5 милиона евра

институт за физику

Пројектом је предвиђен повратак из Америке у Србију једног од водећих светских истраживача у области чврстог стања, др Eмила Божина. Вишеструко награђиван и цитиран, др Божин је докторирао на Универзитету у Мичигену, потом је био истраживач на Колумбија универзитету, а од 2010. године ради у престижној Националној лабораторији Брукхејвен. Сада се, захваљујући овом пројекту, са породицом враћа у Београд, у Институт за физику.

Као институт од националног значаја за Републику Србију, Институт за физику у Београду активно ради на повратку наших истраживача из иностранства и до сада је, улагањем у инфраструктуру и препознатљивим научним резултатима, успео да обезбеди повратак више од 30 физичара који су остварили каријере у иностранству. У Институту постоје четири центра изврсности, а један од њих је Центар за физику чврстог стања и нове материјале који је пре 30 година основао и успешног њиме руководио академик Зоран Поповић. Сада овим Центром руководи др Ненад Лазаревић, који ће предводити и тим који учествује у овом пројекту.

„Уочи тридесетогодишњице Центра за физику чврстог стања и нове материјале, основаног од стране академика Зорана В. Поповића, као главни изазов у стратегији за даљи развој препознато је одсуство техника напредне структурне анализе“, каже др Ненад Лазаревић, објашњавајући да ће „пројекат Hidden phases in 2D quantum materials попунити ову празнину повратком др Емила Божина, еминентног експерта у овој области, и успоставити водећи регионални центар за експерименталну физику чврстог стања“.

Средства која су одобрена у оквиру пројекта износе 2,5 милиона евра, а омогућиће да се успостави нова јединица која ће бити интегрисана у Центар за чврсто стање и нове материјале и повезана са постојећим лабораторијама у Центру – лабораторијама за чврсто стање, наноструктуре, 2Д и електронске материјале. Уз постојеће методе истраживања материјала – Раман, инфрацрвену и Бруленову спектроскопију, спектроскопску елипсометрију, AFM/STM и магнетотранспорт – који се користе у овом Центру, уз помоћ овог пројекта отвара се нови Фуријеов метод заснован на тоталном расејању.

Пројекат је подстакнут проблемом карактеризације скривених фаза у кагоме кристалима, што су материјали који се тренутно налазе у глобалном фокусу. Кроз ERA Chair, постојећа истраживачка група на Институту, која је већ глобално препознатљива, покушаће да одговори на ове изазове који су тренутно на фронту светских истраживања.

„На Институту више од десет година знамо да наша будућност као квалитетне научне институције зависи од интензивног рада на повратку истраживача из наше дијаспоре“, каже др Александар Богојевић, директор Института за физику у Београду, додајући да је ERA Chairs пројекат, после два освојена ERC гранта и Твининг пројекта, још један у низу међународних пројеката који ће ојачати Институт, како у погледу инфраструктуре и људских капацитета, тако и у научном погледу.

„Ако наука буде јака на Институту, то ће онда даље привући нова имена“, сматра Богојевић и додаје како је то начин и да се мотивишу млади да се определе за пут науке.

ERA Chairs је инструмент у оквирном програму Horizon Europe намењен јачању истраживачких капацитета универзитета и института, на који су истраживачи из Србије ретко аплицирали. У септембру 2023. отворен је позив за пројекте са укупним буџетом од 97 милиона евра, на који је Институт аплицирао са предлогом пројекта Hidden phases in 2D quantum materials и освојио средства.

У оквиру пројекта, предвиђено је да Институт у истраживању кондензованог стања материје и нових материјала користи мерења са великих постројења и да успостави центар за обуку у новим методама у оквиру Института који би био отворен за истраживаче из Србије, региона Западног Балкана и Југоисточне Европе. Пројекат ће учврстити позицију Института као центра изврсности у Европском истраживачком простору и помоћи сарадњу са партнерима из привреде. Истовремено, пројекат ће омогућити трансфер знања, мобилност и повезивање истраживача и младих талената, што ће по себи изузетно ојачати сектор науке и иновација у Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за Новости открива какво нас време очекује следеће недеље

ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за "Новости" открива какво нас време очекује следеће недеље

СРБИЈУ је захватио топлотни талас какав се не памти, а јуче је у нашој земљи био најтоплији дан са максималним температурама од 36 до чак 42 степена.

17. 07. 2024. у 15:24

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

ОЧЕКУЈЕ се да ће немачке власти у среду одобрити буџет за 2025. у коме ће 4 милијарде евра бити издвојено за војну подршку Украјини, уместо 8 милијарди у 2024, преноси Ројтерс, позивајући се на нацрт документа.

17. 07. 2024. у 11:27

Коментари (0)

ЏУЛИЈУ РОБЕРТС НА ВИМБЛДОНУ НИКО НИЈЕ ПРЕПОЗНАО: Скроз се променила (ФОТО)