У КЛУПЕ СЕДА 760.000 ЂАКА: Ученике од петог до осмог разреда већ у септембру чекају тестови провере знања

Љ.Б.

24. 08. 2024. у 07:00

ХИМНОМ "Боже правде" пре првог часа за десет дана почеће нова школска година за око 760.000 ђака основних и средњих школа у Србији. Врата ће тако поново отворити 1.133 основне школе у које иде око 503.000 ђака и око 450 средњих школа и гимназија које похађа око 223.000 ученика.

У КЛУПЕ СЕДА 760.000 ЂАКА: Ученике од петог до осмог разреда већ у септембру чекају тестови провере знања

Фото Д. Миловановић

По свему судећи, ова школска година почеће уобичајено, за разлику од неколико претходних година када је полазак у школу био под сенком најпре епидемије вируса корона, а потом страшне трагедије у ОШ "Владислав Рибникар", где су убијени деветоро деце и чувар.

У школама се увелико ради, организују се поправни испити за ђаке који су јединице "пренели" у август, држе се седнице већа, пишу распореди часова...

- Увелико се припремамо, и код нас ће школска година почети уобичајено, ми смо велика школа са много ђака, радимо у две смене и у току је организација наставе за нову школску годину - каже Милан Крстић, директор ОШ "Павле Савић".

Иначе, почетак школске године највише узбуђења изазива код првачића и њихових родитеља. Све школе ће за 65.000 ђака првака колико их се упислао ове године, традиционално припремити свечани дочек уз приредбе и симболичне поклоне.

Полицајци у школама

НА почетку сваке школске године Министарство унутрашљих посова упућује апел возачима да обрате посебну пажњу у зонама школа. МУП блиско сарађује са Министарством просвете и када је реч о безбедности образовних установа, а прошле године припадници полиције су распоређени у свих 1.800 школа широм Србије. Током трајања наставе у свим основним и средњим школама било је обезбеђено присуство школског полицајца, с циљем да се заштите деца и запослених у школама.

Њихове старије другаре, од петог до осмог разреда почетком септембра чекају иницијални тестови за проверу стеченог знања из претходне године. Ти тестови се не оцењују, али свако дете зна колико је бодова освојило и коју оцену заслужује. Тестови су битни наставницима, како би на основу њих планирали наставу у наредном периоду. Наставници кажу да се ђаци током распуста обично "искључе", градиво не понављају, па разултати иницијалних тестова не буду сјајни. Ђаци те тестове сматрају непотребним, јер, како кажу, раде нешто за шта су већ оцењени.

 

Кутија за мобилне телефоне

ДИРЕКТОР школе "Павле Савић" Милан Крстић каже нам да су у овој установи решили проблем коришћења мобилних телефона на часовима, тако што у свакој учионици има кутија у коју ђаци, али и наставник, одлажу мобилне телефоне.

приватна архива

 

- Немамо ништа против да се телефони користе за наставу, као помоћна средства, али да се ђаци на њима забављају док траје час то је недопустиво - каже нам овај директор. - Нормално је да деца желе да живе у складу са савременим добром, али мора постојати мера, јер има ђака који иду у пети разред а целу ноћ проведу на "Инстаграму". Како ће они пратити наставу и учити током дана, ако су ноћ провели на телефону.

Када је реч о средњим стручним школама и гимназијама, у наступајућој школској години новина је то да је у гимназијским одељењима смањен број ђака на 28, колико их највише може бити у једном одељењу. То је подигло и праг за упис у гимназије, па је ове године било потребни више бодова него претходних година. Када су у питању београдске гимназије, рекодер је младеновачка где је "скала" подигнута за невероватних 28 поена, па је за упис на природно математички смер требало 88,9. Више бодова требало је и за пријем у Пету гиманзију, Земунску, Девету и Десету. Према подацима Министарства просвете, најтраженији образовни профили прошле године били су здравство и социјална заштита у медицинским школама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE