НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ ОРГАНИЗОВАН ДАН ОТВОРЕНЕ НАУКЕ V: Сви треба да имају приступ научним знањима

Љ.Б.

06. 11. 2024. у 02:00

Универзитет у Београду организовао је Дан отворене науке V. Циљ конференције био је упознавање истраживача из Србије са принципима отворене науке и актуелним иницијативама и захтевима у овој области, посебно у контексту пројеката финансираних од стране Фонда за науку Републике Србије и Европске комисије. Платформу за отворену науку усвојио је Сенат Универзитета у Београду 2019. године.

НА УНИВЕРЗИТЕТУ У БЕОГРАДУ ОРГАНИЗОВАН ДАН ОТВОРЕНЕ НАУКЕ V: Сви треба да имају приступ научним знањима

универзитет у београду

Поздравне речи на отварању конференције у Ректорату, упутили су проф. др Мирослав Трајановић, државни секретар у Министарству науке, технолошког развоја и иновација и проф. др Владимир Цветковић, проректор за науку Универзитета у Београду.

“Као највећа и најзначајнија научно-истраживачка установа у Србији, Универзитет у Београду пружиће пуну подршку надлежном министарству у спровођењу мера афирмације отворене науке, као праксе благотворне за напредак науке, унапређење академске комуникације и дистанцирање од пракси које су у супротности са академском честитошћу”, истакао је проректор Цветковић. У наставку конференције одржани су панели чије су теме биле платформа за отворену науку, пројекти, мреже и иницијативе и Инфраструктура за отворену науку у Србији.

Отворена наука је покрет који има за циљ промовисање и остваривање слободног приступа научном знању, подацима и резултатима научних истраживања, првенствено оних који се финансирају буџетским средствима. Најчешће се повезује са отвореним приступом публикацијама, али је сам појам много шири и обухвата већи број принципа, као што су отворени подаци, отворено рецензирање, отворена методологија и отворени код. Иако је идеја отворене науке једноставна, примена њених принципа је сложен процес који захтева постојање одговарајуће техничке инфраструктуре, законских регулатива и компетенција.

Принципи отворене науке се примењују на целокупан процес продукције научних, али и уметничких резултата, од обезбеђивања средстава и испуњавања захтева финансијера (нпр. у оквиру Хоризонт 2020 програма) до депоновања научних радова, примене резултата истраживања у пракси и праћења ефеката научног рада. Принципи отворености имају за циљ да науку учине транспарентнијом, видљивијом, ефикаснијом, праведнијом и демократичнијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?

ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ У НАЈБРУТАЛНИЈЕМ РАТУ: Уз помоћ Путина пао главни град, Русија добија војну базу од непроцењивог значаја?

ДОГОДИО се преокрет у најбруталнијем рату и то захваљујући Владимиру Путину, председнику Русије. Наиме, суданске оружане снаге заузеле су Картум избацивши из делова суданског главног града побуњенике из Снага за брзу подршку. Реч је о важној прекретници у сукобу који ту афричку земљу пустоши већ две године.

31. 03. 2025. у 08:39

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери убице циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

АМЕРИКА СПРЕМА ВЕЛИКИ УДАР: Бомбардери "убице" циљају нуклеарне електране у Ирану (ФОТО)

Сједињене Државе су распоредиле стелт бомбардере Б-2 Спирит у војну базу Дијего Гарсија у Индијском океану, потез који би наводно могао бити повезан са припремама за потенцијални напад на иранску нуклеарну инфраструктуру.

29. 03. 2025. у 19:25

Коментари (0)

ЗАПАЊИО ЦЕО СВЕТ: Ово што је Никола Јокић урадио...