И СТУДЕНТИ ЗА КАТЕДРОМ: Мањак кадрова на који су из просвете упозоравали постаје све уочљивији у пракси

Љ. Бегенишић

06. 12. 2024. у 08:00

САД и студенти предају математику ђацима, јер је мањак наставног кадра на који из просвете већ дуже упозоравају постао проблем са којим се школе у пракси све чешће суочавају.

И СТУДЕНТИ ЗА КАТЕДРОМ: Мањак кадрова на који су из просвете упозоравали постаје све уочљивији у пракси

Фото: Профимедиа, Фејсбук принтскрин/Tiesha Sanders

Тако је недавно студенткиња четврте године Математичког факултета села за катедру у учионици Основне школе "Деспот Стефан Лазаревић" у Београду. У тој установи наставница математике је на боловању и ђаци нису имали овај предмет неколико недеља.

Директорка ове образовне установе Марија Тодоровић, каже да се наставни кадар тражи "од уста до уста":

- Буквално сам чекала да студенткиња заврши ангажман у другој школи и да дође код нас. Сналазимо се. Директори школа "увезани" су у вајбер-групама и онда кажемо - треба ми математичар, физичар, од сутра, прекосутра... Тако обезбеђујемо наставнике.

И није ово редак пример. Директори школа, због мањка наставника, све чешће упражњена места попуњавају - студентима. Пошто у школама највише недостају наставници физике, математике и информатике, академци који се школују на Математичком и Физичком факултету имају велику шансу да буду ангажовани и током студија. Шансе да касније, по дипломирању, остану у настави веома су мале, јер се школују за послове који су неупоредиво плаћенији од наставничког. На Математичком факултету у Београду школују се стручњаци за чак седам послова са листе двадесетак најплаћенијих у свету. Али, док не стекну диплому они се одазивају на позиве директора школа да предају ђацима.

Да их директори школа често зову, потврђују нам и на Математичком факултету. Професор Зоран Ракић, декан ове високообразовне установе, каже нам да ангажовање студената са овог факултета у школама није лоше решење, и да је то много боље него узимати их са неких других факултета где се математика не изучава толико озбиљно.

Навала на ИТ смерове

НА Математичком факултету иначе највеће интересовање је за смер информатика, а студенти радо бирају и програм математика и рачунарство и кажу да је то најбољи спој озбиљне математике са веома озбиљном теоријском подлогом што им омогућава одличну пословну перспективу у будућности.

- Сви знамо какво је тренутно ИТ тржиште и у светским оквирима и у Србији - кажу академци са овог смера.

- Наши студенти четврте године имају велико знање и без проблема могу предавати математику у основним и средњим школама - каже проф. Ракић. - У школама се сналазе на различите начине, није лако наћи наставнике.

Проф. Ракић истиче да надлежене држевне институције уопште нису свесне колико је велики прблем то што нема ко да предаје.

- Ако сте без кадра у основним и средњим школама, пропашће и факултети - истиче професор Ракић.

Наш саговорник је, иначе, био један од осам потписника Платформе за спас образовања коју су пре две године саставили декани наставничких факултета и у којој су изнети предлози за превазилажење кризе кадра у школама. Тај документ чека у фиокама Министарства просвете, а проф. Ракић каже да до сада ништа није урађено и да њих нико није звао на разговор.

- На нашем факултету ове године уписано је десет студената на наставнички смер, а раније их је уписивано 80 - наводи проф. Ракић и даје следећу процену: када би држава сада дупло повећала плате у просвети, Математички факултет би тек за 10 година достигао ниво уписа од пре једне деценије.

Ништа боља ситуација није ни на Физичком и Хемијском факултету где се ове године уписао по један бруцош на наставнички смер, али са математичарима је већи проблем, јер у школама има много више часова математике него хемије и физике, па је и потражња већа. Али, директори школа истичу да нема ни хемичара и физичара, без обзира на то што је фонд часова мањи.

- Наставника математике недостаје поприличан број, сигурно више од 500, јер ми смо те 2017. израчунали да их толико фали и први смо ургирали код Министарства да имамо проблем са кандидатима који желе у наставнике - каже проф. Ракић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава