МИНИСТАРКА СЛАВИЦА ЂУКИЋ ДЕЈАНОВИЋ: Медициснки факултет више од једног века школује угледне лекаре
Министарка просвете проф. др Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да Медицински факултет у Београду више од века гради кредибилитет као установа образовања, али и као научно истраживачка установа и да је његов углед препознат, не само у оквиру граница наше државе, већ и у иностранству.

министарство просвете
Осврћући се на историјске и друштвене околности у којима се оснивао Медицински факултет, министарка је нагласила да је то била борба неколицине против свих.
- Била је то борба визионара Милана Јовановића – Батута, др Ђорђа Николића, др Милоша Поповића, др Ивана Лазаревића и др Јована Лилића који су знали да је Србији потребна високошколска установа која ће образовати кадар који ће бринути о здрављу нације. На срећу свих нас, ова упорна борба резултирала је победом и коначно се оснива Медицински факултет, захваљујући и енергичном настојању тадашњег министра просвете Љубе Давидовића, који је марта 1019. године донео акт у коме се тражи да Пољопривредни и Медицински факултет отпочну рад. Већ следеће године, 1920., на данашњи дан Медицински факултет почиње са радом - подсетила је Ђукић Дејановић.
Она је додала да се данас слави, не само трајање ове образовне установе, већ борба и визионарство ових људи, због којих Србија данас има, не само Медицински факултет у Београду, већ и остале медицинске факултете на другим универзитетима и средње медицинске школе.
- Медицински факултет у Београду данас младима нуди широк спектар студија на свим нивоима. Реч је о 33 катедре за уже научне области, 51 катедри за специјалистичку наставу, 31 катедри за уже специјалистичке области и 16 института. Реч је о професорима и студентима који су решени да иду стопама ових хуманиста, али и свих других који су за ове 104 године свој рад, труд и знање уградили у реноме ове установе, а изнад свега у знање младих генерација које су за свој животни позив одабрали часну лекарску професију“, рекла је министарка просвете.
Ђукић Дејановић је нагласила да задатак факултета и државе да се квалитет образовања подиже на виши ниво у складу са најновијим научним достигнућима и подсетила на речи Милана Јовановића Батута – „Не мора човек имати крила генија да се попне небу под облаке. И смишљеним и истрајним кораком може се попети на те висине“.
Управо ове речи и борба др Милана Јовановића Батута би требало да нам буду водиља у настојању да младим људима, студентима пренесемо знања и компетенције за будућност, што ће омогућити им да остваре своје амбиције и допринесу друштву, поручила је министарка Ђукић Дејановић.

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)