Шта је Backend програмирање и зашто је толико важно?

Промо

10. 12. 2024. у 16:00

У дигиталном добу, готово свака апликација или сајт који користимо свакодневно, ослања се на backend програмирање.

Шта је Backend програмирање и зашто је толико важно?

Фото: Промо

Иако је фронтенд (JavaScript) оно што видимо и с чиме се директно повезујемо, backend (рецимо Python) је мотор који покреће све те апликације и омогућава њихов правилан рад.

Шта је backend програмирање?

Backend програмирање се односи на "позадину" софтверских апликација – део који корисници не виде, али који омогућава функционалност. Backend је одговоран за:

• Обраду података: Укључује комуникацију са базама података и манипулисање информацијама.

• Аутентификацију корисника: Проверава да ли су кориснички подаци исправни.

• Логику пословања: Дефинише како апликација функционише.

• Сигурност података: Штити осетљиве информације попут лозинки и података о плаћању.

Технологије које се користе у backend програмирању

Backend програмери користе различите језике и алате како би обезбедили функционалност апликација. Најпопуларнији језици укључују:

• Python: Користи се због своје једноставности и широке примене, ово је моћан програмски језик који се користи и у анализи података, вештачкој интелигенцији и развоју API-ја. Једноставна синаткса чини овај програмски језик идеалним за почетнике.

• Јава: Стабилан и поуздан језик који је идеалан за велике пројекте и корпоративне апликације.

• PHP: Један од најчешће коришћених језика за израду веб страница.

• Ruby: Популаран због оквира Рубy он Раилс, који убрзава развој апликација.

• Node.js: Омогућава програмерима да користе JavaScript и на серверу, што доноси конзистентност у развоју.

Зашто је backend важан?

Backend је суштина сваке апликације јер омогућава несметан рад свих функционалности. На пример:

• Када наручујете храну путем апликације, Backend обрађује ваш захтев, шаље податке ресторану и враћа потврду наруџбине.

• Код банкарских апликација, Backend штити ваше податке и осигурава сигурне трансакције.

Како научити backend програмирање?

Постоји неколико опција за учење:

1. Самостално учење: Овај вид учења захтева много времена и самодисциплине, али је флекибилан, радите својим темпом, само треба пазити да не упаднете у сопствену замку када се савладавање неког програмског језика може развучи много више од очекиваног. Самостално учење може деловати примамљиво – ту су бесплатни ресурси попут туторијала, YоуТубе канала и форума. Иако су то вредни извори, недостатак јасног плана, систематизованог приступа и повратних информација често може представљати препреку и оставити рупе у знању.

2. Курсеви и обуке: Структура и подршка ментора и предавача значајно убрзавају процес учења, чиме штедите драгоцено време. Курс вас води од основног до напредног знања па ћете тако бити сигурни да нема празнина у знању. Уколико наиђете напроблем у реалном времену добијете повратну информацију. Рад на стварним пројектима у току курсева даје искуство које послодавци итекако вреднују. Курсеви програмирања, попут оних у Coders Lab-у, уз практично знање и реалне пројекте, сигурно су пут ка IT каријери са мање препрека.

На крају можемо да закључимо да је backend програмирање срце сваке апликације. Без обзира на то да ли желите да градите каријеру у IT-у или само разумете како функционишу модерне технологије, знање backend технологија попут Python програмског језика може отворити врата ка уносним пословима и узбудљивим изазовима.

Избор између самосталног учења и вођеног курса зависи од ваших ресурса, циљева и времена које желите да уложите – али структурирани курсеви су свакако пут са мање препрека.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ЦЕО БАЛКАН БРУЈИ О ОВОМЕ: Дејан Станковић чека дете - са новинарком?