ВЕРОНАУЦИ ОСНАЖИЛИ СТАТУС У ШКОЛАМА: Изменама закона предвиђено да изборни програми прерасту у - предмете

Љиљана Бегенишић

19. 12. 2024. у 06:30

ВЕРСКА настава у школама поново ће имати статус изборног предмета, а не изборног програма, а вероучитељи ће моћи да заснују стални радни однос, што до сада није био случај па су могли да раде само "на одређено".

ВЕРОНАУЦИ ОСНАЖИЛИ СТАТУС У ШКОЛАМА: Изменама закона предвиђено да изборни програми прерасту у - предмете

Фото А. Станковић

Ове промене предвиђене су Нацртом измена Закона о основима система образовања и васпитања (ЗОСОВ) који је ушао у јавну расправу, а она ће трајати до краја године.

Иначе, у овом пропису термин "изборни програм" замењен је терминим "изборни предмет" и то се односи како на верску наставу, тако и на грађанско васпитање и други страни језик.

- Промена назива изборни програми у изборни предмети предложена је како би се указало на њихов значај и чињеницу да исти представљају обавезне предмете, који се разликују од других обавезних предмета само у чињеници да код њих постоји могућност избора. Предложеном променом назива изборних програма у изборне предмете, статус ових предмета остаје непромењен - наводи се у образложењу законских измена. Тако ће након усвајања законских измена у школама постојати само обавезни и изборни предмети, али не и програми.

Када је реч о веронауци, патријарх Порфирије, али и представници других верских заједница више пута су тражили да јој се врати статус изборног предмета и да се омогући вероучитељима да заснују стални радни однос у школи.

Веронаука је у школе уведена 2001. године и тада је имала статус обавезног изборног предмета, а ђаци су могли да бирају или тај предмет или грађанско васпитање. Међутим, изменама закона из 2017. године, изборни предмети преведени су у изборне програме, па је тако и верска настава добила другачији статус. Тај потез црквени великодостојници оценили су као корак уназад који би могао да води њеном укидању.

 

Час недељно, оцена описна

У ШКОЛАМА ђаци имају једна час веронауке недељено, а оцена је описна. Законом је прецизирано да ученик који се определио за верску наставу или грађанско васпитање, изборни предмет може једанпут да мења у току циклуса основног, односно до краја стицања средњег образовања.

Најновије законске измене регулишу и запослење вероучитеља, па је предвиђено да директори школа закључују уговор о раду на неодређено време са наставником верске наставе који се налази "на листи наставника верске наставе" коју састављају верске заједнице. Изменама ЗОСОВ је предложено и да црква или верска заједница могу да повуку наставника верске наставе са "листе" уколико он својим активностима, ставовима и понашањем подрива углед традиционалне цркве или верске заједнице, односно учи и поступа супротно учењу, ставовима, моралу и вредностима које заступа традиционална црква, односно верска заједница којој припада.

Иначе, веронуку у школама предају сврешени студенти Богословског факултета, а међу вероучитељима има доста жена.

А како пише у програму, циљ веронауке је развијање емпатије, доброте и великодушности код деце. На часовима се учи о животу, моралу, човечности, а вероучитељи покрећу различите теме из свакодневог живота.

Ђаци и родитељи имају, углавном, позитивна искуства и задовољни су начином на који се деци приближава религија.Настава је прилагођена узрасту, па у нижим разредима ученици углавном цртају, нарочито је весело пред Божић, Ускрс и за Светог Саву. Како деца расту, тако и настава постаје озбиљнија, али вероучитељи се труде да велике тајне вере објасне на лак и прихватљив начин. Градиво се повезује са другим предметима, историјом, српским језиком и књижевношћу, билогијом... па деца неретко знање стеченео на веронауци искорите и на другим предметима. Обавезно је научити "Оченаш", "Химну Светом Сави", обичаје за верске празнике... Током божићног и ускршењег поста, вероучитељ ђацима одреди број дана које треба да посте - млађим разредима по три дана, старијим цела седмица, а онда се суботом иде на литургију и причест. И деца то радо испоштују.

Да су деца задовољна часовима веронауке потврђују и подаци Министарства просвете према којима више ђака бира овај предмет него грађанско васпитање - па тако на верску наставу иде 448.925, ђака основних и средњих школа, а на грађанско васпитање 300.274 ученика, однос је, дакле, 60 према 40 одсто у корист веронауке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

УКРАЈИНА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Санкције Русији се руше као кула од карата, ово су најновије укинуте