ОСВОЈИЛИ ПЕТ МЕДАЉА НА ТАЈЛАНДУ: Велики успех полазника Регионалног центра за таленте "Никола Тесла"
ПЕТ полазника Регионалног центра за таленте "Никола Тесла" вратили су се са Конференције младих научника са пет медаља.

Фото. Н. Скендерија
На незваничном светском првенству истраживачких радова из природних наука, у конкуренцији 140 такмичара из 20 земаља наши средњошколици освојили су два злата, два сребра и бронзу и тако наставили традицију великог успеха у последњих десет година. Сви радови су написани на енглеском језику, као и "одбрана" и одговарање на питања комисије.
Будуће научнице су нам испиричале да је такмичење подељено у два дела. За постер презентацију имале су три минута, пред мешовитом комисијом, док је за повер поинт презентацију време од десет минута и то пред стручњацима за одређену област.Бодује се значај и тежина рада, односно да има сврху и примену, представљање, образложење приликом одговора на питања, ентузијам за рад, естетика.
- Рад мора бити једноставна, али истовремено и стручан - објашњава Тара Колџић, ученица другог разреда Пете беградске гимназије. - Од нас се тражи да некоме и ко није стручан за одређену материју објаснимо. Мора бити нешто занимљиво. Једноставно, да стручњак из информатике разуме нешто из природних наука.
Тара је за рад из биохемије у коме је истраживала како надокнадити мањак Б12 оцењена највишим оценама и добила златну медаљу. За истраживање је користила лабораторију Технолошко-металуршког факултета.
- Издвојила сам рубиско протеин из свежег лишћа бундеве, од које сам правила нано честице и хтела да инкапсулишем Б битамини у те нано честице - објашњава Тара. - У последње време велики број људи проблема са дефицитом овог витамина, посебно они који не једу месо, што може имати последице по здравље. Направила сам продукт, који би даљим истраживањима могао бити капсула или таблета намењена људима са мањком витамина.
СЈАЈНИ УТИСЦИ
Наши средњошклци носе прелепе успомене са Тајланда. Кажу да им је било неверовтано искуство. Са вршњцима из целог света су остли у контакту. Иако су имали мало времена, обишли су краљевски резерват за корњаче, уживали на плажи, били у тржном центр у Патаји. Највећи утисак оставили су храмови поре дкојих су пролазили, али и култура народа.
- Култура, љубазност и пристојност су нас изненадили. Трудили су се да нам изађу у сусрет на сваком кораку. Све је било чисто и уредно чито уредно. Та присосјност је заразана, па су се неке од нас недељу дана по повратку отпоздрављале наклоном. За културно вече смо заиграле ужичко коли и многи су нам се придружили
Најсјајније одличје припало је и Матеји Николићу из 12. беоиградске гимназије за област информатике. Он се бавио темом софтвера за заштиту података. Сребро је из исте области припало Александри Спасојевић, ученици трећег разреда Гимназије у Лазаревцу. Она је творац chat gpt за психотерапију заснованом на технологијама машинског учења, односно технологијама дубог учења.
- То је, заправо софтвер који на основу питања које корисник постави даје контекстулано и емпатички одговарјуће одговоре - каже Александра. - Сматрам да је то изузтно значајно средствао за развој психотерпаије јер може да помогне људима између сеанси, али и онима који немају психотерапеуте. Он самостално генерише одговоре, нису предефинисани. Тестирала сам га 100 питања на српском, енгелском и франуцском језику. Нека од питања су - зашто се осећам анксиозно, како да превазиђем константан осећај страха, како да пређем преко дугорочне депресије. Може бити апликација на телефонима и користито се у одређеним институцијма.
Матуранткиња Треће београдске гимназије Анђела Зорић, такође је освојила сребну медаљу за рад из области заштите животне средине. Радила га је у Институту "Винча" зајњдно са менторима.
- Развили смо елкетроду која је служила као сензор за детерминацију парацетамола у отпадним водама - наводи Анђела. - Модификовали смо је нано честицама злата. Поента је била да помоћу електроде можемо да израчунамо концентрацију тог лека у загађеној води. Експеримнетални део сам радила у лабораторији током зимског распуста. После тога следи обрада резултата и писање рада.
Милена Пашајлић, матурант Осме београдске гимназије са Тајланда се вратила са бронзаном медаљом за рад из области биологије и хемије. Направила је нека нова једињена по узору на естрогене хормоне. Тестирала је њихов утицај на естрогене рецепторе помоћу флуоросценције у ћелијама квасца.
- Ако имамо велику концентрацију естрогена, долази до појаве хормински зависних карцинома - објашњава Милена. - Мој циљ је био да направим нова јдедињења која ће онемогућити везивање или, ако се веже да се смањи концентарција хормона. Резулати су били одлични. Истраживање сам радила на ПМФ у Новом Саду и треба га наставити. Потребна је провера на ћелијским структурма, тестирање на животињамама, клиничка испитивања.
Ове сјајне девојке истичу велику захвалност свим менторима појединачно. Посебно, генералном ментору Матеји Опачићу, који их је испратио од почетка до краја такмичења, тим лидеру Филипу Колџићу, директору Центра Николи Срзентићу, као и Фондацији "1 одсто" која им је помогла да отпутују.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)