МАТЕМАТИЧАРИМА СЕ И ИСТОРИЈА - ПОЗЛАТИЛА: Ђаци престижне београдске гимназије освојили четири медаље на олимпијади у Бечу
ОД ученика Математичке гимназије навикли смо да доносе силне медаље из математике, физике, хемије, а ових дана показали су да не заостају ни у знању из - историје. Ђаци ове елитне школе освојили су чак три златне и једну сребрну медаљу на Европској олимпијади из историје у Бечу.

приватна архива
Ученик Бојан Јовичић освајио је две мeдаље - златну и сребрну, Нађа Петровић и Миња Стојановић по златну, док је Огњен Дмитровић заузео четврто место. Ово је први пут да наша држава учествује на једном међународном такмичењу из историје.
Двоструки добитник медаља Бојан Јовичић каже нам да су одличја из овог предмета доказ да ђаци Математичке гимназије имају широк спектар знања, и да могу да буду подједнако успешни у природним, и у друштвеним наукама.
Овај ученик, који завршава четврти разред гимназије, напомиње да су припреме за такмичење у Бечу биле захтевне јер области из којих су рађени тестови у нашем плану и програму се или не обрађују, или се раде врло мало. То су области које се тичу других континента али и Европе.
- Снашао сам се тако што сам узео материјале и питања од двојице студената са енглеског колеџа Итон који су раније учествовали на такмичењима, они су ми дали такмичарске сајтове па сам се тако припремао, а све је било на енглеском језику - каже нам овај матурант.
Он напомиње да се из историје такмичи од петог разреда, али прича да је на првом школском такмичењу у петом разреду имао лош резултат, али му је наставница Весна Бојичић из Основне школе "Иван Гундулић", коју је похађао, пружила прилику да иде даље.
- Оценила је да имам потенцијал и пружила ми другу шансу, због тога сам јој захвалан али имам и обавезу према њој јер ми је дала нову прилику - каже овај вредни ученик. - После сам у седмом и осмом разреду ишао у Математичку гимназију и ту сам историју радио са наставницом Наташом Ђука, а у старијим разредима са професором Александром Главиком - објашњава Бојан.
Овај ученик ће наставити да се бави друштвеним наукама и то у Русији. Већ је уписао право на престижном руском универзитету Пријатељство народа у Москви на који креће у октобру.
Држава да помогне припреме
Професор Александр Главник убеђен је да би држава требало да улаже више у припреме за такмичења. Деца се спремају сама уз велико пожртвовање својих наставника.
- Присталица сам система, сматрам да то треба системски да се уреди на државном нивоу, а не да се импровизује - на дужи рок то држава мора да уреди - истиче овај професор.
Да су деца из Математичке гимназије мултиталентована, истиче Александар Главник, професор историје у овој школи, који је и водио такмичаре у Беч. Он за наш лист каже да није очекивао овако велики резултат, јер је ово први пут да неко из Србије, али и из региона учествује на Олимпијади из историје.
- Само сам хтео да видим где смо у овој области, а онда смо освојили четири медаље, то је изванредан почетак - каже Главник.
Он, такође, наглашава да је проблем што се историја код нас учи на сасвим другачији начин него у земљама које су на такмичењу учествовале. А учествовале су богате државе - деца из најбољих приватних школа у Великој Британији, ученици из престижних школа у Француској, Шапнији, Швајцарској, али и из школа у Азербејџану.
- Питања на тесту била су из свих области од спорта до високе политике - наводи овај професор. - Било је питање ко су освајачи медаља у америчкој бејзбол лиги, о Дончићевом преласку из Даласа у Лејкерсе... па до тога ко су премијери неких држава. Било је 75 питања на која је требало одговорити за 20 минута.
Он појашњава да је проблем и у томе што деца у Математичкој гимназији имају историју само две године, па није могуће обрадити све области на ваљан начин.
- Морају се правити компромиси, ја градиво сажмем и онда "жртвујем" област културе и уметности, а на такмичењу у Бечу било је доста питања и из тих области - појашљава проф. Главник. - Осим тога, у нашем плану и програму не изучава се историја других континената, рецимо Африке и Азије, пажња је сконцентрисана на Европу и врло мало на САД. Ми немамо ни стручњаке за друге континенте, и на факултету се пажња томе не поклања превише.
Зато је, како каже, на њему и младим историчарима да се сналазе како знају и умеју како би се припремили за захтевна такмичења.
Иначе, изванредну екипу Математичке гимназије угостила је и наша амбасада у Бечу, где су разговарали са амбасадором Марком Благојевићем.

(МАПА) КРАЈЕМ ЛЕТА ЧЕКА НАС КАТАСТРОФА: Морске температуре на рекордном нивоу, велики ризик од разорних олуја
ИСТОРИЈСКИ топлотни талас који је захватио Медитеран и Европу подигао је температуру мора на рекордне нивое, повећавајући ризик од разорних поплава и екстремних временских непогода широм јужне Европе у наредним месецима, пише сајт Severe Weather Europe.
01. 07. 2025. у 13:58

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)