НА ДАТА ЦЕНТАР У КРАГУЈЕВЦУ ПРИКЉУЧЕНО 400 ШКОЛА: Министар Станковић о реформама у образовању

Љиљана Бегенишић

12. 03. 2026. у 13:20

Министар просвете Дејан Вук Станковић изјавио је данас да су пред српским школством изазови који захтевају обнову школских објеката, али и реформу планова и програма уз дигитализацију образовног система.

НА ДАТА ЦЕНТАР У КРАГУЈЕВЦУ ПРИКЉУЧЕНО 400 ШКОЛА: Министар Станковић о реформама у образовању

танјуг

Станковић је, након обиласка радова на реконструкцији Основне школе "Бошко Палковљевић Пинки" у Старој Пазови, рекао да методи учења у српским школама морају да буду савременији и подигнути на виши ниво.

"Пред српским школством су изазови, пре свега реформског карактера. Ми треба да, не само инвестирамо у инфраструктуру, не само у нове школе, не само у пратеће објекте и опрему, него да радимо и на постепеним, али неопозивим реформама планова и програма, да наши методи учења буду осавремењени, подигнути на виши ниво са бољим исходима него што је сада случај", указао је министар.

Станковић је нагласио да је веома важно то што се уз процес реформе планова и програма одвија и процес дигиталне трансформације образовног система и навео да је у плану увођење кодекса за коришћење вештачке интелигенције у образовању.

"Ми намеравамо у скорој будућности да радимо на томе да усвојимо кодекс за употребу вештачке интелигенције у образовању. То је потребно да би људи могли да је примењују и тиме унапређују процес образовања, а пре свега да омогући једноставније, ефикасније и индивидуализовано учење, праћење напретка сваког ђака појединачно уз, наравно, једноставнији трансфер знања и потвђивање креативног мишљења деце и отварање пута ка развијању нових вештина", објаснио је Станковић.

Како је рекао, сем брзог интернета који је уведен у све школе у Србији, 400 школа је прикључено на Дата центар у Крагујевцу, по чему је Министарство просвете лидер у односу на све друштвене делатности.

"Надамо се да ће Министарство финансија имати слуха да нам омогући линију да појачавамо капацитете својих сервера и да школе даље пребацујемо на ту платформу која онда омогућује готово потпуну дигитализацију школа, односно примену нових технологија, било да је реч о управљању, вођењу наставе или оцењивању студената", рекао је Станковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза

АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.

01. 04. 2026. у 22:03

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

КОРАК ДАЉЕ У ПОСЛОВАЊУ: Fashion Company реализовала емисију корпоративних обвезница вредну 8,45 милијарди РСД