МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЖИВОТА У МИРУ: Уједињени у различитостима
ГЕНЕРАЛНА скупштина УН одредила је 16. мај као Међународни дан заједничког живота у миру, како би тај дан био порука да се без престанка морамо борити за мир, толеранцију, заједништво, међусобно разумевање и размену мишљења.
Заједнички живот у миру подразумева прихватање разлика и способност да слушамо, препознамо, поштујемо и ценимо друге, као и да живимо на миран и уједињен начин.
Генерална скупштина УН је у својој резолуцији 72/130 прогласила 16. мај Међународним даном заједничког живота у миру, као средство редовног мобилисања напора међународне заједнице на промовисању мира, толеранције, инклузије, разумевања и солидарности. Проглашење овог дана имало је за циљ да подржи жељу да живимо и делујемо заједно уједињени у различитостима, да изградимо одржив свет мира, солидарности и хармоније.
Дан међународног живота у миру подсећа државе да и надаље промовишу помирење како би помогле да се осигура мир и одрживи развој, укључујући рад са заједницама, верским вођама и другим релевантним актерима, кроз мере помирења и подстицање праштања и саосећања међу појединцима.
Мир није само одсутност рата; мир је стање духа које допушта људима да живе слободно, сретно и без страха
Mеђународнa сарадњa у решавању међународних проблема
После разарања у Другом светском рату, Уједињене нације (УН) су основане да спасу наредне генерације од ратне пошасти. Један од основних циљева је постизање међународне сарадње у решавању међународних проблема, укључујући промовисање и подстицање поштовања људских права и основних слобода за све без разлике у погледу расе, пола, језика или вере.
Овај дан нас подсећа на битност заједничког живота, без обзира на расне, верске или било које друге разлике, те да је једино тако могуће изградити животни амбијент у миру и солидарности
Овако је почела култура мира
Генерална скупштина УН је 1997. године резолуцијом 52/15 прогласила 2000. годину „Међународном годином културе мира“. Године 1998. период 2001-2010 проглашен је „Међународном декадом за културу мира и ненасиља за децу света“.
УН су 1999. године резолуцијом 53/243 усвојиле Декларацију и Програм акције о култури мира, који служи као универзални мандат за међународну заједницу, посебно систем Уједињених нација, да промовише културу мира и ненасиље које користи целом човечанству, укључујући и будуће генерације.
Декларација је настала као резултат дуготрајног и негованог концепта — садржаног у Уставу Унеска — да „пошто ратови почињу у главама људи, у главама људи мора да се изгради одбрана мира. " Декларација обухвата принцип да мир није само одсуство сукоба, већ такође захтева позитиван, динамичан процес учешћа, у коме се подстиче дијалог и сукоби решавају у духу међусобног разумевања и сарадње.
Декларација такође признаје да за испуњење такве тежње постоји потреба да се елиминишу сви облици дискриминације и нетолеранције, укључујући оне засноване на раси, боји коже, полу, језику, вери, политичком или другом мишљењу, националном, етничком или друштвеном пореклу, имовински, инвалидски, рођени или други статус.
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)