СПОРТ: Моћно оруђе за јачање друштвених веза и промовисање одрживог развоја
СПОРТ има моћ да промени свет јер снажно утиче на јачање друштвених веза и промовисање одрживог развоја, мира, солидарности и поштовања.

Фото: ФИВБ
Спорт је одувек био саставни део човековог живота, важан део друштва и развоја. Он је, без икакве сумње, једна од најплеменитијих и најчистијих форми у којима људи широм света учествују.
Бављење спортом од великог је значаја и за правилно формирање личности. Када оде на први тренинг и заигра се са другарима из екипе, дете започиње процес осамостаљивања и социјализације који ће бити од кључног значаја за развој личности и усвајање сопственог система вредности. Карактер и морални принципи се формирају кроз игру и фер надметање са другарима сличног старосног доба.

Фото: Промо
Било да је реч о такмичарском спорту, физичкој рекреацији или игри, крајњи је резултат здраво тело и здрав дух.
Социјална димензија спорта нуди промовисање толеранције, прихватања и поштовања свих структура друштва, што се може сматрати основним одредницама грађанског васпитања.
Године 1978. UNESCO описује спорт и физичко васпитање као основно право за све људе
Због свог огромног домета и обима, велике популарности и утемељености на позитивним вредностима, спорт даје идеалан допринос испуњавању глобалних циљева одрживог развоја.
Спорт је важан фактор у омогућавању одрживог развоја
Препознаје се све већи допринос спорта у промовисању толеранције и поштовања, као и при оснаживању жена и младих људи, појединаца и заједнице, као и у остваривању циљева здравства, образовања и социјалне инклузије.
Фонд за циљеве одрживог развоја (СДГ фонд) сматра да је допринос спорта суштински важан у обезбеђивању мира и промоцији поштовања према људима без обзира на социо-економско порекло, расу, пол или године.
Улога спорта у постизању циљева одрживог развоја
Одрживи развој има три димензије: економску, социјалну и еколошку. Спорт може имати позитиван утицај на све три димензије на следеће начине:
- Економски: Спорт може створити радна места, подстаћи туризам, повећати продуктивност и смањити трошкове здравствене заштите. Такође, може допринети смањењу сиромаштва и неједнакости кроз приступ образовању и стипендијама.
- Социјални: Спорт може побољшати здравље и добробит појединаца и заједница кроз превенцију и лечење болести, смањење стреса и депресије, јачање самопоштовања и самопоуздања. Такође, може подстаћи социјалну кохезију и инклузију кроз дијалог, сарадњу, менторство и волонтирање. Спорт такође може промовисати мир и безбедност, изградњу поверења и поштовање различитости.
- Еколошки: Спорт може подићи свест о важности заштите животне средине и климатских промена кроз едукацију и пример.
Уједињене нације су препознале важност спорта за одрживи развој и усвојиле су Агенду 2030 која садржи 17 циљева одрживог развоја (СДГ) и 169 намера
Многи од тих циљева и намера су повезани са спортом:
- ЦОР 3 (Добро здравље) : Евидентна је корелација између физичке активности и хормона допамина и ендорфина који су заслужни за мотивацију и добар осећај. Добробит спорта се код младих показује у смањењу друштвене анксиозности и изолације, а јачању самопоуздања.
- COR 4 (Квалитетно образовање): Инклузивне спортске активности , физичко образовање и игра, могу мотивисати младе да похађају школу и буду више укључени како у формално тако и у неформално образовање током целог живота.
- COR 5 (Родна равноправност): Спорт може бити снажна платформа за подизање свести против свих видова дискриминације и родне неравноправности.
- COR 8 (Достојанствен рад и економски раст) Спортски догађаји и пројекти које подржавају како владин сектор, тако и компаније и јавност, дају позитивне резултате у сегменту запослења и социјалног напретка.
- COR 11 (Одрживи градови и заједнице): Пажљиво креирани урбани простори и инфраструктура која задовољава потребе спортских активности и физичког образовања, почев од националног па све до локалног нивоа доприносе инклузивним и одрживим заједницама.
- COR 16 (Мир правда и правне институције) : Област где је утицај спорта највидљивији јесте подстицање мира. Спорт може да обнови друштва и заједнице у којима је било раније конфликата и да мотивише на уважавање, поштовање и заштиту људских права.
Спорт је, дакле, глобални акцелератор мира и одрживог развоја за све. Спорт је начин живота који може трансформисати наш свет на боље. Спорт је наша заједничка одговорност и наша заједничка прилика.

Фото: Промо
Да би спорт остварио свој пуни потенцијал као покретач одрживог развоја, потребна је сарадња свих актера: владе, приватног сектора, цивилног друштва и појединаца. Такође је потребно обезбедити да спорт буде доступан, сигуран, праведан и етичан за све.
Спортске игре младих
Спортске игре младих су највећа манифестација аматерског спорта за децу и омладину на овим просторима, чији је основни циљ промоција здравог начина живота и пријатељства. Идеја Игара расла је из године у годину и Игре су постале препознатљив бренд који се данас развија у земљама региона. Игре су тиме постале највећа манифестација аматерског спорта у Европи призната од Међународног Олимпијског комитета.
Већ 25 година основцима и средњошколцима из Републике Хрватске, 11 година из Босне и Херцеговине и 8 година из Републике Србије, омогућено је потпуно бесплатно учествовање у такмичењима у 10 спортских дисциплина, (мали фудбал, одбојка на песку, улични баскет, рукомет, одбојка, игра између две ватре, стони тенис, тенис, атлетика и шах).

Фото: Промо
Кроз дружење и спорт, промовише се начин живота чији су основи постулати разумевање, пријатељство, поштовање различитости, солидарност и фаир-плаy, као најделотворнија алтернатива свим негативним утицајима данашњице.
Циљ Спортских игара младих је окупљање што већег броја деце и младих како би они на којима свет остаје, дружењем кроз спорт и забаву, заједно са младима из региона развијали нова пријатељства и толеранцију.
Спортске игре младих прихватиле су циљеве одрживог развоја Уједињених нација, те се обавезују да активно промовишу ове вредности. Многе компаније, међу којима и НИС, препознале су вредност пројекта и дале своју подршку даљој промоцији спорта, а тиме и циљевима одрживог развоја.

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)