СВЕТСКИ ДАН УРБАНИСТИЧКОГ ПЛАНИРАЊА: Прилика да се истакне утицај урбанизма на квалитет живота
СВЕТСКИ дан урбанистичког планирања је прилика да се укаже на то колико урбанизам утиче на квалитет живота људи. Урбанизам је наука и уметност планирања, пројектовања и управљања градовима и насељима, како би се обезбедио одржив, функционалан и леп простор за становање, рад и рекреацију.
Светски дан урбанистичког планирања (World Town Planning Day) обележава се 8. новембра сваке године, почев од 1949. године, када га је покренуо аргентински урбаниста и професор Carlos Maria della Paolera, који је био први Јужноамериканац који је дипломирао на Институту за урбанизам Универзитета у Паризу. Он је желео да подстакне интересовање и свест о важности урбанистичког планирања за развој градова и друштва.
Симбол урбанизма који је креирао Carlos Maria della Paolera представља три елемента природе који су битни за живот: сунце, вегетацију и ваздух у равнотежи са људском активношћу
На Светски дан урбанистичког планирања окупљају се урбанисти, архитекте, планери заједница, у преко 30 земаља, како би подигли свест у јавности о важности развоја градова.
Урбанистичко планирање се бави различитим аспектима урбаног развоја, као што су: демографија, економија, социологија, екологија, архитектура, саобраћај, инфраструктура, зелене површине, културно наслеђе, јавни простор и партиципација грађана.
Данас се урбанистичко планирање суочава са бројним изазовима као што су: климатске промене, раст популације, неједнакост, сиромаштво, загађење, недостатак ресурса, конфликти, миграције и пандемије. Урбанисти морају да пронађу решења која ће омогућити градовима да буду отпорни, инклузивни, здрави и лепи.
Како би се савладали сви изазови потребни су сарадња и дијалог са свим актерима који учествују у урбанистичком процесу. Светски дан урбанистичког планирања је прилика да се подстакне таква сарадња и да се покаже како урбанизам може да допринесе бољем свету за све.
Пет чињеница које нисте знали о урбанистичком планирању
1. Подржава раст градова у складу са повећањем броја становника.
2. Чува нас од временских катастрофа, јер се урбанистичким планирањем предвиђају могуће поплаве.
3. У Европи су градови дизајнирани тако да буду прилагођени и пешацима и бициклистима, што чини навигацију лакшом.
4. Здравље становника се поставља као приоритет јер су урбанисти обавезни да поштују смернице Светске здравствене организације.
5. Урбани тргови су хит јер су креирани као простори окупљања, „све на једном месту“.
Еколошки здрави градови имају неколико заједничких фактора:
• Пружају становницима обиље могућности да уживају у високом квалитету живота
• Теже да сачувају или унапреде своју економију и квалитет животне средине
• Циљ им је да побољшају здравље својих становника
• Обезбеђују различите стамбене опције за своје становнике
• Планирају и укључују пуно простора за шетњу, вожњу бициклом и боравак на отвореном
• Јавни превоз чине лако доступним и приступачним за све којима је потребан
Развој зеленог града као нови приступ планском уређењу
Одрживи град („зелени град“ или „еко-град“) је урбана енклава у чијем се дизајну и изградњи приоритет даје очувању природног екосистема уз економско, социјално и физичко здравље и добробит становника града.
Питања коришћења земљишта, очувања биодиверзитета, као и незагађења ваздуха и воде пажљиво се разматрају у одрживим градовима, који такође имају за циљ да подстакну везе међу људима и ојачају заједнице кроз намерни урбани дизајн.
Компанија Economist Intelligence Unit (EIU) годишње објављује извештај у којем рангира најбоље и најгоре градове за живот.
У овом истраживању посматрана су и бодована 173 града у пет категорија: безбедност, култура, здравство, образовање и инфраструктура.
Десет најбољих градова за живот у 2023. години:
1. Беч, Аустрија
2. Копенхаген, Данска
3. Мелбурн, Аустралија
4. Сиднеј, Аустралија
5. Ванкувер, Канада
6. Цирих, Швајцарска
7. Калгари, Канада
7. Женева, Швајцарска
9. Торонто, Канада
10. Осака, Јапан
Десет најгорих градова за живот у 2023. години:
164. Дуала, Камерун
165. Кијев, Украјина
166. Хараре, Зимбабве
166. Дака, Бангладеш
168. Порт Моресби, Папуа Нова Гвинеја
169. Карачи, Пакистан
170. Лагос, Нигерија
171. Алжир, Алжир
172. Триполи, Либија
173. Дамаск, Сирија
Први српски урбаниста
У Србији се за првог српског урбанисту сматра Емилијан Јосимовић, који је аутор првог плана за Београд из 1867. године, под називом "План вароши у шанцу".
Он је предложио регулацију улица, канализацију, водовод, паркове, тржнице и јавне зграде, са визијом да Београд постане модеран и европски град.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)