СВЕТСКИ ДАН ДИВЉИХ ВРСТА: Очување биоразноликости за будућност
СВЕТСКИ дан дивљих врста је међународни дан који се обележава 3. марта сваке године са циљем да се подигне свест о вредности и значају дивљих врста за животну средину и човечанство.
Овај дан су успоставиле Уједињене нације 2013. године, као датум када је потписана Конвенција о међународној трговини угроженим врстама дивље фауне и флоре (ЦИТЕС) 1973. године.
Дивље врсте су неопходне за одржавање равнотеже и здравља екосистема.
Људи се свуда ослањају на дивље животиње и ресурсе засноване на биодиверзитету да би задовољили своје потребе - од хране, до огрева, лекова, становања и одец́е. Да бисмо уживали у благодетима и лепоти коју природа доноси нама и нашој планети, људи морају да раде удружено како би осигурали да екосистеми могу да напредују и да биљне и животињске врсте могу да постоје за будуц́е генерације.
Међутим, људске активности попут крчења шума, урбанизације, загађења, прекомерног лова и риболова, као и климатске промене, озбиљно угрожавају многе дивље врсте и њихова станишта.
Према Црвеној листи Међународне уније за заштиту природе (ИУЦН), око 37.400 врста је тренутно угрожено од изумирања, што је око 28% процењених врста на Земљи
- 50.000 дивљих врста задовољава потребе милијарди широм света.
- 1 од 5 људи широм света ослања се на дивље врсте за приход и храну.
- Можда је изненађење, али кактуси, морске алге, жирафе, папагаји и храстови су групе угрожених врста.
Светски дан дивљих врста је прилика да се подстакне глобална акција за заштиту и очување дивљих врста и њихових станишта, као и да се покаже солидарност и сарадња међу различитим актерима, као што су владе, организације, заједнице, научници, медији и појединци.
Светски дан дивљих животиња је прилика да се прославе бројни лепи и разноврсни облици дивље фауне и флоре и да се подигне свест о мноштву користи које њихово очување пружа људима. Истовремено, обележавање овог дана нас подсец́а на хитну потребу да се појача борба против криминала над дивљим животињама и смањењи негативни утицај које људи изазивају својим деловање, а које опет има широк спектар економских, еколошких и друштвених утицаја. С обзиром на ове различите негативне ефекте, УН циљ одрживог развоја 15 – Живот на копну, фокусира се на заустављању губитка биодиверзитета.
Наш регион је дом вука, медведа и риса
Будући да се они налазе на врху ланаца исхране, њихова улога је да одржавају равнотежу, као и да шуму и остале врсте у шуми одржавају здравим.
Додатно, имају улогу „чистача” мртвих животиња, чиме спречавају ширење разних болести које могу да буду опасне и за људе.
Без великих звери, шуме не би биле овакве каквим их познајемо. Међутим, велике звери су под константном претњом да њихова станишта нестану и буду фрагментисана због изградње аутопутева и друге инфраструктуре као и због екстензивне пољопривреде.
Један од кључних корака у очувању дивљих врста је успостављање и ефикасно спровођење заштићених подручја, као и усвајање одрживих пракси у експлоатацији природних ресурса.
Едукација и подизање свести о важности очувања дивљих врста играју кључну улогу у остваривању дугорочних циљева заштите биодиверзитета.
Програми образовања о природи требало би да буду интегрисани у школске и ваншколске активности како би се младима пренела важност очувања природе и дивљих врста.
Такође, важно је подстицати грађане да предузимају индивидуалне кораке за смањење свог еколошког отиска, попут рециклирања, подршке локалним иницијативама за очување природе, и промоције одрживих животних стилова.
Светски дан дивљих животиња 2024. (#WWД2024) фокусира се на дигиталне иновације и наглашава како технологије и услуге дигиталне заштите могу да подстакну очување дивљих животиња, одрживу и легалну трговину дивљим животињама и коегзистенцију између људи и дивљих животиња. Тема из 2024. године, „Повезивање људи и планете: Истраживање дигиталних иновација у очувању дивљих животиња“, препознаје утицај дигиталних алата на екосистеме и заједнице и и њихову све већу повезаност.
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
"НЕМАЧКА ПОСЛЕ МАЂАРСКЕ ИЗВОДИ ПУТИНА ИЗ ИЗОЛАЦИЈЕ" Бес у Кијеву након разговора Шолца и руског лидера
БИВШИ украјински министар иностраних послова Дмитриј Кулеба изјавио је данас да је позивом немачког канцелара Олафа Шолца председнику Русије Владимиру Путину, руски лидер изашао "из европске изолације, а да је Немачка одмах после Мађарске утрла тај пут".
16. 11. 2024. у 16:44
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (0)