КОП БИЗНИС ФОРУМ: Српски Давос на путу у заједничку просперитетнију будућност

Кристина Шпирковић

18. 03. 2024. у 09:54

ОВОГОДИШЊИ 31. Копаоник бизнис форум окупио је више од 1600 учесника који су у укупно 42 сесије разговарали о различитим економским и друштвеним питањима у доба криза.

КОП БИЗНИС ФОРУМ: Српски Давос на путу у заједничку просперитетнију будућност

Фото: НИС

Да српски Давос није само бизнис форум, већ место академске расправе, потврђено је и учешћем домаћих и страних еминентних представника академске заједнице. Уведене су бројне теме од значаја за друштвени развој, а нису занемарене ни традиционалне макроекономске теме, као и оне које се односе на поједине индустрије.

Присутни су могли да слушају и панеле који су били посвећени образовању, вештачкој интелигенцији, креативној индустрији, климатским променама, тржишту рада, родној равноправности, женама лидерима у бизнису, улози спорта у бизнису и друштву, младима – генерацији З и Алфа, ЕСГ-у и другим темама…

Панели који су се односили на одрживи развој:  

1. ПАНЕЛ 6: ЕСГ СТАНДАРДИ - НОВО ПОГЛАВЉЕ У РАЗВОЈУ ПОСЛОВАЊА

2. ПАНЕЛ 10: КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ - УТИЦАЈ НА ЕКОНОМИЈУ И ДРУШТВО

3. ПАНЕЛ 17: ПУТ КА ЕНЕРГЕТСКОЈ ТРАНЗИЦИЈИ 

4. ПАНЕЛ 32: АКЦИОНИ ПЛАН ЗЕЛЕНЕ ТРАНЗИЦИЈЕ ЗА СРБИЈУ

5. ПАНЕЛ 33: РОДНА РАВНОПРАВНОСТ  ЗА ДРУШТВЕНИ И ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ 

Посебну пажњу присутних привукао је панел „Пут ка енергетској транзицији“ на ком је заједнички оцењено да је енергетска транзиција у Србији покренута и да представља неповратан процес, али да мора бити спроведена постепено, одговорно и без нарушавања енергетске сигурности.

 - Успели смо да преокренемо причу и променимо контекст и регулаторни оквир, као и да покренемо неповратан процес зелене транзиције у нашој земљи. Али, морамо одговорно то да радимо и будемо свесни ограничења и полазне позиције, која је ипак незахвална по питању нашег енергетског микса, јер се више од 60 одсто ослањамо на енергију из угља - навела је министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић.

Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, навео је да компанија пружа пун допринос енергетској транзицији и да су циљеви НИС-а усклађени са циљевима ЕУ и Србије у тој области.

Према његовим речима, НИС је учинио значајне кораке у својој енергетској транзицији и ради на пројектима попут уградње соларних панела на бензинским станицама, изградње ветропарка, издвајања и утискивања ЦО2, даљег развоја мреже пуњача за електричне аутомобиле на станицама за снабдевање горивом.

Пут у бољу будућност

Веома запажен био је и Панел „Родна равноправност за друштвени и економски развој“ на ком је истакнуто да родну равноправност не треба доживљавати као борбу жена да остваре већа права на штету мушкараца, већ као пут у заједничку просперитетнију будућност.

Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, која је модерирала дискусијом, оценила је да су у свету и даље јаке предрасуде да су мушкарци бољи лидери и бизнис руководиоци. Такође, она је навела да је забележен пад удела жена на руководећим позицијама на глобалном нивоу, те да би садашњим темпом јаз у родној равноправности могао да буде превазиђен за око 130 година.

Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а, на панелу је говорио о значају родне равноправности за велике пословне системе.

Он је најпре казао да се ствари мењају набоље и у енергетској индустрији, те да су нове технологије прилика за жене да почну да се баве пословима који су традиционално перципирани као мушки у нафтно-гасном сектору.

Смирнов је истакао да је потребно променити начин размишљања о родној равноправности, јер није реч о борби жена за већа права, већ о сарадњи усмереној на бољи живот.

На панелу је учествовао и глумац Милан Марић који је истакао да је битно дискутовати о питању родне равноправности и притом имати у виду специфичности нашег друштва.  Према његовим речима, поједини мушкарци родну равноправност виде као атак на своја права и зато је потребно ићи корак по корак, док промене не могу да остану само на директивама за компаније, већ се мора имати у виду шта се дешава унутар породица, јавног простора, ширег друштва.

Традиционално, о основним тенденцијама на Копаоник бизнис форуму говорио је Александар Влаховић, председник Савеза економиста Србије, организатора ове манифестације. Основни закључак, према речима  Влаховића,  јесте да је година пред нама и даље неизвесна.

 - Очекујем да ће година пред нама бити нешто релаксиранија и лакша када је у питању животни стандард. Пре свега због тога што ће инфлација бити нижа, очекује се пад кредитних стопа и каматних стопа од стране Европске централне банке од половине ове године, што ће свеукупно појефтинити кредите и на тај начин између осталог олакшати живот нашем становништву у наредној години – констатовао је Влаховић на завршној сесији овогодишњег Форума. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

ЛУДНИЦА НА УЛИЦАМА НАПУЉА: Цео град на спектакуларан начин испратио фудбалере (ВИДЕО)