КОП БИЗНИС ФОРУМ: Српски Давос на путу у заједничку просперитетнију будућност

Novosti online

18. 03. 2024. у 09:54

ОВОГОДИШЊИ 31. Копаоник бизнис форум окупио је више од 1600 учесника који су у укупно 42 сесије разговарали о различитим економским и друштвеним питањима у доба криза.

КОП БИЗНИС ФОРУМ: Српски Давос на путу у заједничку просперитетнију будућност

Фото: НИС

Да српски Давос није само бизнис форум, већ место академске расправе, потврђено је и учешћем домаћих и страних еминентних представника академске заједнице. Уведене су бројне теме од значаја за друштвени развој, а нису занемарене ни традиционалне макроекономске теме, као и оне које се односе на поједине индустрије.

Присутни су могли да слушају и панеле који су били посвећени образовању, вештачкој интелигенцији, креативној индустрији, климатским променама, тржишту рада, родној равноправности, женама лидерима у бизнису, улози спорта у бизнису и друштву, младима – генерацији З и Алфа, ЕСГ-у и другим темама…

Панели који су се односили на одрживи развој:  

1. ПАНЕЛ 6: ЕСГ СТАНДАРДИ - НОВО ПОГЛАВЉЕ У РАЗВОЈУ ПОСЛОВАЊА

2. ПАНЕЛ 10: КЛИМАТСКЕ ПРОМЕНЕ - УТИЦАЈ НА ЕКОНОМИЈУ И ДРУШТВО

3. ПАНЕЛ 17: ПУТ КА ЕНЕРГЕТСКОЈ ТРАНЗИЦИЈИ 

4. ПАНЕЛ 32: АКЦИОНИ ПЛАН ЗЕЛЕНЕ ТРАНЗИЦИЈЕ ЗА СРБИЈУ

5. ПАНЕЛ 33: РОДНА РАВНОПРАВНОСТ  ЗА ДРУШТВЕНИ И ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ 

Посебну пажњу присутних привукао је панел „Пут ка енергетској транзицији“ на ком је заједнички оцењено да је енергетска транзиција у Србији покренута и да представља неповратан процес, али да мора бити спроведена постепено, одговорно и без нарушавања енергетске сигурности.

 - Успели смо да преокренемо причу и променимо контекст и регулаторни оквир, као и да покренемо неповратан процес зелене транзиције у нашој земљи. Али, морамо одговорно то да радимо и будемо свесни ограничења и полазне позиције, која је ипак незахвална по питању нашег енергетског микса, јер се више од 60 одсто ослањамо на енергију из угља - навела је министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић.

Кирил Тјурдењев, генерални директор НИС-а, навео је да компанија пружа пун допринос енергетској транзицији и да су циљеви НИС-а усклађени са циљевима ЕУ и Србије у тој области.

Према његовим речима, НИС је учинио значајне кораке у својој енергетској транзицији и ради на пројектима попут уградње соларних панела на бензинским станицама, изградње ветропарка, издвајања и утискивања ЦО2, даљег развоја мреже пуњача за електричне аутомобиле на станицама за снабдевање горивом.

Пут у бољу будућност

Веома запажен био је и Панел „Родна равноправност за друштвени и економски развој“ на ком је истакнуто да родну равноправност не треба доживљавати као борбу жена да остваре већа права на штету мушкараца, већ као пут у заједничку просперитетнију будућност.

Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности, која је модерирала дискусијом, оценила је да су у свету и даље јаке предрасуде да су мушкарци бољи лидери и бизнис руководиоци. Такође, она је навела да је забележен пад удела жена на руководећим позицијама на глобалном нивоу, те да би садашњим темпом јаз у родној равноправности могао да буде превазиђен за око 130 година.

Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а, на панелу је говорио о значају родне равноправности за велике пословне системе.

Он је најпре казао да се ствари мењају набоље и у енергетској индустрији, те да су нове технологије прилика за жене да почну да се баве пословима који су традиционално перципирани као мушки у нафтно-гасном сектору.

Смирнов је истакао да је потребно променити начин размишљања о родној равноправности, јер није реч о борби жена за већа права, већ о сарадњи усмереној на бољи живот.

На панелу је учествовао и глумац Милан Марић који је истакао да је битно дискутовати о питању родне равноправности и притом имати у виду специфичности нашег друштва.  Према његовим речима, поједини мушкарци родну равноправност виде као атак на своја права и зато је потребно ићи корак по корак, док промене не могу да остану само на директивама за компаније, већ се мора имати у виду шта се дешава унутар породица, јавног простора, ширег друштва.

Традиционално, о основним тенденцијама на Копаоник бизнис форуму говорио је Александар Влаховић, председник Савеза економиста Србије, организатора ове манифестације. Основни закључак, према речима  Влаховића,  јесте да је година пред нама и даље неизвесна.

 - Очекујем да ће година пред нама бити нешто релаксиранија и лакша када је у питању животни стандард. Пре свега због тога што ће инфлација бити нижа, очекује се пад кредитних стопа и каматних стопа од стране Европске централне банке од половине ове године, што ће свеукупно појефтинити кредите и на тај начин између осталог олакшати живот нашем становништву у наредној години – констатовао је Влаховић на завршној сесији овогодишњег Форума. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

РУСИЈА ТРЉА ОЧИ У НЕВЕРИЦИ: Дејан Станковић отерао руског Пиксија у руски Партизан!