МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДУНАВА: Сачувајмо равнотежу између развоја и заштите природе

Novosti online

28. 06. 2024. у 16:07

МЕЂУНАРОДНИ дан Дунава обележава се сваке године, 29. јуна. Овај догађај установљен је 2004. године у 14 европских земаља потписница Међународне конвенције о сарадњи на заштити и одрживом коришћењу реке Дунав на чијем сливу живи више од 80 милиона људи.

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДУНАВА: Сачувајмо равнотежу између развоја и заштите природе

Форо: Принтскрин

Током прошле године, многе активности су спроведене како би се очувала чистоћа и еколошки баланс Дунава. Многе невладине организације и еколошки покрети организовали су чишћење обала, едукативне радионице за младе, као и кампање за смањење загађења пластиком. Према извештајима, ове акције су уродиле плодом јер је забележено смањење отпада на критичним тачкама дуж реке. Такође, неколико градова је усвојило строже мере за контролу индустријског загађења, што је додатно допринело побољшању квалитета воде у Дунаву.

Србија - земља са великом традицијом

Прва електрана на обновљив извор енергије била је ужичка хидроцентрала „Под градом“ на реци Ђетињи која је изграђена 1900. године. У то време, изградња оваквих објеката у Србији реализована је кроз приватну иницијативу. Тако су 1901. године локални индустријалци основали Лесковачко електрично акционарско друштво, које је већ до 1903. изградило ХЕ Вучје, другу по старини у земљи. За снабдевање Лесковца је саграђен први далековод у Србији, а убрзани индустријски развој тог града који је уследио стога није био никаква случајност.

Око 80% електричне енергије из обновљивих извора у Србији потиче из хидро-потенцијала.

Србија располаже са 2466 МW инсталиране снаге хидроелектрана.

Статус произвођача из обновљивих извора стечен је за 2355 МW у великим хидроелектранама у оквиру система Електропривреде Србије (ЕПС), чија годишња производња износи око 10 ТWх.

У свом власништву ЕПС има и 15 малих хидроелектрана укупног капацитета од 20 МW. Такође, приватни инвеститори изградили су 122 мале хидроелектране укупног капацитета 77, 61 МW у оквиру система фид-ин тарифе, док се 32 МХЕ укупне снаге од око 30 МW налазе у статусу привременог повлашћеног произвођача и изградње.

Хидроелектране чине око 30 посто укупне производње електричне енергије ЈП ЕПС, од чега је више од две трећине производња у ХЕ Ђердап. Осим у ХЕ Ђердап, ЕПС производи електричну енергију у огранцима Кладово и Дринско-лимске хидроелектране „Бајина Башта”.

 

Неприкосновени значај енергије воде

Енергија воде представља један од најважнијих облика обновљиве енергије, а очување реке Дунав кључно је за наставак коришћења овог ресурса.

Због тога је веома важно да свој допринос дају и компаније, посебно оне које имају значајно коришћење воде у производњи. Једна од њих је и компанија НИС, у којој кажу да је могуће комбиновати индустријске потребе са очувањем еколошког баланса и да то у компанији спроводе у дело. Коришћењем савремених технологија и постројења, као што је ТЕТО-Панчево (гасна електрана), могуће је смањити негативан утицај на животну средину и допринети одрживом развоју. 

У НИС-у још наводе да је Дунав најзначајнији водни ресурс за компанију, те да се са великом пажњом односе према овој реци. Из Извештаја о одрживом развоју за 2023 сазнајемо да је од укупно захваћене воде, 82 одсто из Дунава – за потребе рафинеријских процеса. Међутим, количина захваћене дунавске воде за потребе Рафинерије нафте Панчево је на нивоу од 145 л/с, што представља тек 0,0028 одсто просечног годишњег протицаја Дунава.

Форо: Принтскрин

Очување реке Дунав захтева заједничке напоре свих земаља у сливу реке, као и сарадњу између јавног и приватног сектора. Манифестације као што је Међународни дан Дунава подижу свест и подстичу акције које доприносе очувању овог драгоценог водног ресурса. Повезивање индустријских потреба са одрживим праксама, показује да је могуће постићи равнотежу између развоја и заштите природе.

Foto: NIS

Још један пример такве добре праксе је недавно, а симболично на Светски дан животне средине, спроведена волонтерска акција Клуба волонтера поменуте компаније НИС у сарадњи са Градом Новим Садом и Градском управом за заштиту животне средине, која је допринела чишћењу и уређењу Официрске плаже баш на Дунаву у Новом Саду, како би омиљено место свих Новосађана било спремно за почетак летње сезоне.Иницијативе попут ове и њима сличних говоре нам да је питање одрживости питање сваког појединца и да само захваљујући заједничким напорима друштва можемо успешно сачувати природу и њене лепоте за све будуће генерације, нарочито воде која је један од најважнијих природних ресурса.

Заштита угрожених врста

Бројне животињске и биљне врста су угрожене или су чак потпуно ишчезле из речних средина. На пример, 3% локалних врста рибе у румунском делу Дунава су угрожене. Пет врста је већ истребљено. У Мађарској је угрожено више од половине дунавских риба. Примери су моруна, умра и смуђ из Волге. Заштићене области имају веома значајну улогу у опстанку врста. На пример, у делу Дунава има више од 300 места за размножавање, за презимљавање и повремено заустављање птица.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

НИКАДА ЈЕ НЕЋУ ЗАБОРАВИТИ: Певач доживео велику трагедију - бивша девојка му је преминула на његовом наступу