Izveštavanje o održivom razvoju – ogledalo odgovornog poslovanja

В.Н.

23. 06. 2025. у 16:19

Sve češće slušamo o potrebi poslovanja u skladu sa održivim razvojem, kao i o tome da kompanije svojim aktivnostima treba da doprinesu ostvarenju globalnih ciljeva UN koji se tiču suzbijanja siromaštva i očuvanja prirodnih resursa.

Izveštavanje o održivom razvoju – ogledalo odgovornog poslovanja

Фото: freepik

Ovih ciljeva ima ukupno 17 i nisu samo deklarativno opredeljenje UN, već poziv na globalnu akciju čiji je cilj zaštita planete i stvaranje mogućnosti svim stanovnicima Zemlje da uživaju u miru i prosperitetu.

Zbog toga se poslovanje u skladu sa održivim razvojem u modernom biznis svetu smatra preduslovom za uspeh. Pozitivan imidž kompanija nezamisliv je bez odgovornog odnosa prema prirodnim resursima, zaposlenima, ali i široj zajednici. Sve više kompanija redovno objavljuje izveštaj o održivom razvoju, kao nezamenljivi dokument o tome šta je urađeno i šta se sve još planira na polju održivosti. U pojedinim državama ovaj izveštaj je i zakonska obaveza, jer tim putem kompanije obaveštavaju akcionare i ostale zainteresovane strane šta su učinile na polju zaštite životne sredine, primeni novih tehnologija, razvoju ljudskog potencijala, kao i o svojim društveno odgovornim akcijama.

Brojne su koristi i za same kompanije od ovakve komunikacije sa zainteresovanim stranama. Pre svega, na ovaj način se gradi poverenje između kompanija i javnosti. Takođe, redovni izveštaji pokazuju stabilnost i strateška opredeljenja kompanije što samo dodatno može privući investitore. Pored toga, poslovanje u skladu sa održivim razvojem i izveštavanje o tom procesu olakšava ispunjenje zakonskih obaveza i priprema kompaniju za buduće regulatorne zahteve koji su sve zahtevniji, posebno u Evropi. Proces izveštavanja takođe često otkriva i oblasti u kojima je potrebno ostvariti poboljšanja. Ništa manje nije značajna ni činjenica da su, prema istraživanjima, zaposleni kompanije koja se pridržava principa održivog razvoja motivisaniji za obavljanje zadataka i da smatraju da njihova uloga nije samo u završavanju dnevne rutine, već da ima širu svrhu. Takođe, uspostavljanje dobrih odnosa sa zajednicom i vraćanje dela profita kroz društveno odgovorne projekte važan je deo ovog procesa.

Tako, barem, kaže teorija. Ali, kako to izgleda u praksi? U kompaniji NIS, koja je nedavno objavila 15. uzastopni verifikovani izveštaj o održivom razvoju, kažu da praksa izveštavanja iziskuje dodatne napore unutar kompanije, ali da se ovim procesom ostvaruju i brojne koristi. Dodaju da su ponosni na jubilej koji su ostvarili u ovoj oblasti, kao i da kompanija svojim aktivnostima doprinosi ostvarenju 12 od 17 ciljeva održivog razvoja UN. Tako se u Izveštaju o održivom razvoju kompanije NIS za 2024. godinu navodi da je te godine realizovan jedan od najambicioznijih investicionih ciklusa u istoriji kompanije jer je za kapitalne projekte izdvojeno 53,2 milijarde dinara. U godini za nama, NIS je intenzivno ulagao i u obnovljive izvore energije. Između ostalog, izgrađene su solarne fotonaponske elektrane na još 20 benzinskih stanica, tako da se u 2024. godini „zelena“ energija proizvodila na ukupno 45 maloprodajnih objekata kompanije. Pored toga, puštene su u rad i solarne elektrane u fabrici pijaće vode „Jazak“, na krovovima Rafinerije nafte Pančevo i skladišta naftnih derivata u Novom Sadu. Ovaj projekat NIS će nastaviti i u tekućoj godini kada će solarne elektrane biti izgrađene na još 30 benzinskih stanica tako da će ukupno smanjenje emisija CO2 na svim maloprodajnim objektima kompanije biti oko 2.500 tona godišnje. To je ujedno u skladu sa ambicioznim ciljem koji je kompanija postavila na polju zaštite životne sredine – smanjenje ugljeničnog intenziteta za 30 odsto do 2030. godine u odnosu na 2018. Samo tokom 2024. godine u ekološke projekte uloženo je gotovo 1,1 milijardu dinara.

Pored izgradnje solarnih elektrana na svojim objektima, NIS je pružio doprinos proizvodnji i afirmaciji obnovljivih izvora energije i u široj zajednici. U okviru programa „Zajednici zajedno“, NIS je prošle godine izdvojio 144,5 miliona dinara za izgradnju solarnih elektrana na objektima javne namene u 13 partnerskih lokalnih zajednica. Ovi projekti omogućavaju da 40 ustanova iz oblasti obrazovanja, zdravstva, kulture i sporta samostalno proizvodi „zelenu“ električnu energiju, doprinoseći razvoju održive lokalne infrastrukture.

Program „Zajednici zajedno“ bio je samo deo ulaganja kompanije u društveno odgovorne projekte. Za ove namene i podršku profesionalnom sportu NIS je ukupno izdvojio 481,1 milion dinara. Svoj doprinos zajednici pružio je i Klub volontera NIS-a koji su lane ostvarili više od 600 volonterskih sati, učestvujući u akcijama koje uključuju podršku socijalnom preduzetništvu, pomoć osetljivim grupama i zaštitu životne sredine.

U NIS-u navode da će i nadalje nastaviti sa naporima u oblasti održivog poslovanja, ali i sa unapređivanjem prakse izveštavanja o svojim aktivnostima. „Izveštavanje o održivom razvoju nije samo forma – to je ogledalo odgovornog poslovanja. Kroz transparentnost u izveštajima gradimo poverenje sa svim zainteresovanim stranama, a stalnim unapređenjem procesa pokazujemo da je održivost naše trajno opredeljenje”, navode u NIS-u.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БУКТИ РАТ НА УЛИЦАМА ЕВРОПСКОГ ГРАДА: Нападнута возила са децом, одјекују пуцњи и сузавац (ВИДЕО)

БУКТИ РАТ НА УЛИЦАМА ЕВРОПСКОГ ГРАДА: Нападнута возила са децом, одјекују пуцњи и сузавац (ВИДЕО)

ОКО 100 маскираних нападача који су махали металним шипкама и Молотовљевим коктелима напали су аутомобиле на ауто-путу и сукобили се са полицијом у централном француском граду Лиможу.

20. 07. 2025. у 10:03

Коментари (0)

ПОСЛЕ ДРАМЕ СА АЕК-ОМ: Партизанова деца су орна да се докажу на старту Суперлиге Србије