МЕЂУНАРОДНИ ДАН РЕЗЕРВАТА БИОСФЕРЕ: Чувари природе и биолошке разноврсности
ХИТНОСТ решавања еколошких проблема постаје све јаснија: имамо само једну планету и она је у опасности. Наш однос са природом и са другим живим бићима треба радикално преиспитати и променити јер морамо да створимо истински заједнички свет.
Обележавање Међународног дана резервата биосфере установљено је у јуну 2021. године на 41. Генералној конференцији UNESCO у оквиру MAB програма (MAB Programme = Man and Biosphere Programme - „Човек и биосфера“). Сврха Међународног дана резервата биосфере је да се на годишњем нивоу упути позив за јачање свести о одрживом развоју савременог света и доприносу Светске мреже резервата биосфере тој одрживости.
Резервати биосфере су подручја од ванредног еколошког и културног значаја, која су део светске мреже резервата биосфере и простиру се на више од 7.442.000 км² коју чини 738 подручја у 134 земље. У резерватима биосфере широм света живи око 275 милиона људи.
Они представљају лабораторије за истраживање и демонстрацију иновативних приступа очувању биоразноврсности и остваривању циљева одрживог развоја.
Међународни дан резервата биосфере је прилика да се промовише визија резервата биосфере и могућност да се покаже како се може остварити одржива будућност.
У планирање и управљање резерватима биосфере укључене су пре свега локалне заједнице. Оне су фокусиране на три функције: конзервацију, економски развој и логистичку подршку кроз истраживање, праћење, образовање и обуку.
Ове три функције се спроводе кроз три главне зоне резервата биосфере.
Основна област је строго заштићена зона која доприноси очувању пејзажа, екосистема, врста и генетских варијација. Тампон зона окружује основно подручје и користи се за активности компатибилне са здравим еколошким праксама које могу ојачати научно истраживање, праћење, обуку и образовање. Транзициона, тј. прелазна област је подручје где заједнице негују социокултурне и еколошки одрживе економске и људске активности.
"Европски Амазон"
Један од најзначајнијих и најамбициознијих примера резервата биосфере је прекогранични резерват биосфере Мура-Драва-Дунав, познат као "европски Амазон". UNESCO га је крајем 2021. године прогласио првим петодржавним резерватом биосфере. Он обухвата подручје од 931.820 хектара у пет земаља: Аустрији, Словенији, Мађарској, Хрватској и Србији.
Како се на порталу Светске организације за заштиту природе WWF Adria наводи, реке Мура, Драва и Дунав, које теку кроз пет земаља, формирају зелени појас дуг 700 километара и повезују преко 930.000 хектара јединственог подручја са значајном природном и културном баштином, те је проглашењем постао највеће заштићено речно подручје у Европи.
Ово је једно од најочуванијих и најбогатијих речних плавних подручја у Европи, које пружа дом за велики број заштићених врста животиња и биљака, као и за локално становништво које живи у складу с природом.
"Европски Амазон" је станиште највеће популације орла белорепана у Европи, са чак 140 парова, као и других угрожених врста попут малих чигри, црних рода, видри, даброва и јесетри, али и важно подручје за више од 250.000 миграторних птица, подаци су WWF Adria - Србија из 2019. године.
Резерват биосфере Мура-Драва-Дунав је пример како се могу повезати различита заштићена подручја у једну целину која има за циљ да очува природну и културну баштину, да подстакне одрживо коришћење ресурса и да унапреди сарадњу и дијалог између земаља. Научна истраживања су основа резервата биосфере. Велики део резервата је заштићен посебним категоријама попут парка природе, регионалног парка или националног парка. Унутар самог резервата је чак 13 заштићених подручја.
Резервати биосфере су показали да је могуће успоставити одржив и хармоничан однос са природом
Прекогранични резервати биосфере чине посебан вид резервата, а у целом свету има их свега 21.
"Човек и биосфера"
Програм "Човек и биосфера" (MAB) усвојен је 1971. године, и представља најстарију међувладину платформу у оквиру Организације Уједињених нација за образовање, науку и културу. Програм MAB и резервати биосфере који се у оквиру њега проглашавају постали су током протеклих пола века модел и међународни пример који наглашава приврженост UNESCO и његових држава чланица глобалним напорима за очување биодиверзитета и постизање циљева одрживог развоја.
Циљ Међународног дана резервата биосфере је да се позову државе, организације, компаније да дају свој допринос да се у савремен начин живота уграде принципи одрживости. Резервати биосфере треба да буду полигони за еколошко образовање и међусекторску сарадњу.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (0)