СВЕТСКИ ДАН РЕЦИКЛАЖЕ: Значај очувања ресурса за будуће генерације

Novosti online

18. 03. 2024. у 21:14 >> 13:26

СВЕТСКИ дан рециклаже обележава се сваке године 18. априла с циљем подизања свести о важности рециклирања за очување животне средине. Ова иницијатива има за циљ промовисање праксе рециклирања као кључног корака ка одрживијем свету.

СВЕТСКИ ДАН РЕЦИКЛАЖЕ: Значај очувања ресурса за будуће генерације

Foto: Shutterstock

Рециклажа је поступак претварања отпадних материјала у нове производе ради спречавања потребе за екстракцијом нових сировина. Овај процес смањује количину отпада који се одлаже на депоније, чиме се смањује загађење земљишта, воде и ваздуха. Такође, рециклажа смањује потрошњу енергије и емисије штетних гасова које настају током производње нових материјала.

Изазови и могућности

Иако је рециклажа кључна за очување животне средине, многе земље се суочавају са изазовима у њеној имплементацији. Недостатак инфраструктуре, јавне свести и подршке владе неки су од главних проблема.

Један од кључних аспеката Светског дана рециклаже јесте едукација. Едукација људи о важности правилног разврставања отпада и редовног рециклирања доприноси стварању свести о значају очувања ресурса за будуће генерације. Локалне заједнице, образовне институције и јавне установе имају важну улогу у пружању информација и ресурса како би подстакли људе да усвоје одрживе навике.

Поред тога, индустрија такође има кључну улогу у промовисању рециклаже. Произвођачи треба да преузму одговорност за дизајнирање производа који су лакше рециклабилни и да користе материјале који се могу рециклирати. Иновације у технологији рециклаже такође су важне како би се побољшали процеси рециклаже и повећала ефикасност.

Светски дан рециклаже подсећа нас да свако може допринети очувању животне средине кроз мале свакодневне акције

Сортирање отпада, коришћење рециклираних производа и подршка рециклажним програмима само су неки од начина на које можемо допринети очувању ресурса и смањењу негативног утицаја на околину.

Постоје материјали и амбалажа који се могу рециклирати:

  • Папир и картон ( картонске кутије, браон папир, штампани папир, магазини и новине)
  • Пластичне флаше и амбалажа (ПЕТ флаше од воде или сока, пластична бурад и канте, пластичне гајбице, стреч фолије)
  • Стаклене флаше и амбалажа (флаше воде и сокова, од алкохолних пића, тегле)
  • Алуминијум, бакар, челик (алуминијумске и челичне лименке, челични поклопци, поклопци од стаклених флаша)
  • Дрво (палете, дрвене гајбице, плутане табле, чепови од плуте)
  • Тетрапак (паковање од млека, јогурта, сокова и других производа који на себи имају ознаку Тетра Пак.)
  • Органски отпад (компост од остатака воћа, поврћа, љуски јаја, лишћа и траве)

Амбалажни отпад од хемикалија који има било какав знак опасности/упозорења представља опасан отпад и никако не би смео да се нађе у постављеним кантама/контејнерима.

Светски дан рециклаже пружа прилику да се подигне свест о важности рециклирања за очување животне средине и стварање одрживије будућности. Кроз едукацију, сарадњу између јавног и приватног сектора, и индивидуалне акције, можемо заједно радити на стварању света у којем се ресурси користе паметно и одговорно, остављајући позитиван утицај на генерације које долазе.

Занимљивости:

  • Највише рециклиран материјал у свету су конзерве, које за мање од 60 дана могу да се искористе као ново паковање
  • Стакло може да се рециклира неограничен број пута, технолошки процес рециклаже стакла захтева 40 одсто мање енергије него његово добијање из природних сировина
  • Папир може да се рециклира у року од 7 дана
  • За сваку тону рециклираног папира, 17 стабала дрвећа може бити спасено

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)