БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Очување природе за наредне генерације
У СРБИЈИ се 11. априла обележава Дан заштите природе. Ово је прилика да се укаже не само на значај очуване природе за опстанак живог света и квалитет животне средине и живљења људи, већ и значај управљања заштићеним подручјима.

Фото: Предраг Костин, дивља_србија
За Дан заштите природе у Србији одабран је 11. април, јер је на тај дан 1949. године први пут установљен статус једног подручја као заштићеног природног добра, а то су водопади у оквиру Споменика природе „Велика и Мала Рипаљка“ на територији општине Сокобања. Овај датум у нашој земљи се обележава од 2009. године.
Србија представља један од шест центара биодиверзитета Европе, а наши најочуванији и најзначајнији делови природне баштине чувају у оквиру система 471 заштићеног подручја која заузимају површину од 7,66 одсто територије наше земље
Наша земља има 471 заштићено подручје: 5 националних паркова (Шар планина, Тара, Фрушка гора, Копаоник, Ђердап),18 паркова природе (Радан, Грмија, Голија, Златибор, Стара планина, Мокра Гора, Сићевачка клисура), 21 предела изузетних одлика, 70 резервата природе, 6 заштићених станишта, 315 споменика природе, 36 подручја од културног и историјског значаја, као и 1783 строго заштићених дивљих врста и 860 заштићених дивљих врста биљака, животиња и гљива.
Сваке године, Национални дан заштите природе нас подсећа на неопходност очувања природних богатстава која нас окружују. Овај дан је прилика да се осврнемо на лепоте и вредности нашег природног окружења, али и на изазове са којима се суочавамо у његовој заштити.

Фото: Предраг Костин, дивља_србија
У савременом свету, све већи утицај човека на животну средину захтева од нас да будемо свесни последица наших активности и да предузмемо конкретне кораке ка заштити природе. Природа је извор живота на Земљи и неопходно је да је сачувамо ради опстанка будућих генерација.
Србија је земља која се може похвалити изузетном разноликошћу флоре и фауне, као и бројним заштићеним подручјима која су дом ретким и угроженим врстама. Међутим, суочавамо се са бројним изазовима, укључујући илегалну сечу шума, загађење вода и ваздуха, као и губитак станишта услед индустријског развоја. Национални дан заштите природе је прилика да се подигне свест о овим проблемима и да се подстакне активно учешће грађана у заштити и унапређењу природног окружења.

Фото: Предраг Костин, дивља_србија
Обележавање Националног дана заштите природе је више од симболичног акта; то је позив на акцију и подсећање да је здравље наше планете директно повезано са здрављем сваког појединца. Заједно можемо радити на стварању одрживе будућности и заштити природних лепота Србије за будуће генерације.

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве
НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".
06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!
У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.
06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."
НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.
04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11
Коментари (0)