АКЦИЈА ЗА КЛИМУ И ЗЕЛЕНА АГЕНДА: Кључни правци за заштиту животне средине

Биљана Ристивојевић

20. 11. 2024. у 12:06

СУОЧАВАЊЕ с климатским променама представља један од највећих изазова модерног доба, а неопходност хитног деловања огледа се у иницијативама попут "Акције за климу".

АКЦИЈА ЗА КЛИМУ И ЗЕЛЕНА АГЕНДА: Кључни правци за заштиту животне средине

Foto: Pixabay free images

У данашњем свету, климатске промене представљају један од највећих изазова са којима се суочавамо. Како би се ублажиле последице ових промена, неопходно је предузети хитне и одлучне акције.

Један од кључних приступа у борби против климатских промена је спровођење зелене агенде, која има за циљ да одговори на изазове климатских промена и зелене транзиције и да помогне земљама и компанијама које учествују у њеној реализацији да ускладе прописе о животној средини са европским стандардима и нормама. Према наводима УНДП-а, транзиција ка климатској неутралности мора бити социјално праведна и инклузивна да би била успешна.

У спровођењу Зелене агенде у Србији која је део агенде за Западни Балкан, акценат је стављен на пет приоритетних области:

1. Декарбонизација: акција за климу, чиста енергија и одржив транспорт
2. Циркуларна или кружна економија
3. Биодиверзитет: заштита и обнова природе и екосистема
4. Смањење загађења животне средине са фокусом на квалитет ваздуха
5. Одржива производња хране и одржива сеоска подручја

Када су у питању велике компаније, њихова зелена агенда обично обухвата три основна стуба: спровођење еколошких пројеката, реализацију бизнис иницијатива са значајним еколошким учинком и учешће у акцијама заштите животне средине.

Еколошки пројекти

Еколошки пројекти су темељ зелене агенде и обухватају широк спектар активности усмерених на очување природних ресурса и смањење негативног утицаја на животну средину. Ови пројекти често укључују обновљиве изворе енергије, као што су соларне и ветроелектране, као и пројекте енергетске ефикасности, који смањују потрошњу енергије и емисију штетних гасова.

Бизнис иницијативе са еколошким учинком

Поред еколошких пројеката, зелена агенда укључује и бизнис иницијативе које имају значајан еколошки учинак. Ове иницијативе обухватају иновације у пословним процесима које смањују угљенични отисак компанија.

Учешће у акцијама заштите животне средине

Учешће у акцијама заштите животне средине је трећи кључни правац зелене агенде. Ово укључује сарадњу са локалним заједницама, невладиним организацијама и другим заинтересованим странама у циљу подизања свести о важности очувања животне средине и спровођења конкретних акција.

Акција за климу пружа глобални оквир за хитно деловање у борби против климатских промена, а одговорне корпорације могу активно допринети овом циљу

Позитиван пример спровођења зелене агенде кроз три кључна правца

Кроз еколошке пројекте, бизнис иницијативе и акције заштите животне средине, компаније не само да унапређују своје пословање већ и доприносе очувању природних ресурса за будуће генерације. Њихово стратешко деловање је доказ да су одрживост и економски развој неодвојиви, а зелена агенда кључ за опстанак и напредак друштва у целини.

Један од позитивних примера је и компанија НИС. У еколошке пројекте и бизнис иницијативе које индиректно доприносе унапређењу еколошке слике у нашој земљи, од 2009. године НИС је уложио више од 900 милиона евра, од чега је у иницијативе искључиво еколошког карактера инвестирано више од 130 милиона евра. Само у 2023. години, у реализацију еколошких пројеката уложено је 801,8 милиона динара. Захваљујући обимним инвестицијама у спровођење зелене агенде у бизнис-процесима, у 2023. години су и директне емисије угљен-диоксида у компанији смањене за 6 одсто.

Такође, НИС континуирано ради на модернизацији опреме и постројења како би оптимизовао потрошњу енергије и смањио емисију штетних гасова, кључних фактора климатских промена. Примера ради, у Рафинерији нафте Панчево пуштено је у рад постројење за Дубоку прераду, чијим радом је престала производња мазута са високим садржајем сумпора, а емисије сумпор-диоксида (СО2) су смањене за чак 98,8 одсто.

Значајна средства уложена су и у енергетску транзицију компаније, односно у изградњу капацитета за производњу електричне енергије из обновљивих извора. Од 2022. године посебно значајан пројекат у овом сегменту пословања НИС спроводи реализујући изградњу соларних електрана на својим објектима у нашој земљи.

Пројекат је до сада реализован на 45 бензинских станица. Ове електране годишње произведу око 1.600 МWh, што умањује трошкове компаније за електричну енергију за око 230.000 евра. Ништа мање нису важне ни еколошке карактеристике јер се истовремено на овим објектима значајно смањује и емисија угљен-диоксида – за чак 1.700 тона на годишњем нивоу.

НИС такође континуирано тежи развоју и унапређењу еколошке свести међу запосленима и широм локалном заједницом, тако да и запослени компаније активно учествују у еколошким акцијама. Клуб волонтера НИС-а спроводи акције чишћења и уређења приобаља река и језера, излетишта и јавних површина, садње дрвећа и едукације најмлађих чланова друштва о значају заштите животне средине.

НИС је отишао и корак даље и подстакао изградњу соларних електрана на јавним установама у општинама и градовима у којима обавља највећи део својих активности. Тако је путем програма друштвене одговорности “Заједници заједно” НИС спровео конкурс и изабрао 40 пројеката у 13 партнерских општина и градова у којима ће на јавним установама бити изграђене соларне електране за сопствену потрошњу електричне енергије. Реч је о институцијама из области образовања и науке, здравства, социјалне заштите, културе и спорта, а укупна вредност пројеката је 144,5 милиона динара. Тиме је НИС постао прва компанија у Србији која је спровела овакав конкурс и самостално финансира изградњу соларних електрана на установама од јавног значаја, што даје значајан подстрек унапређењу еколошке слике у целој Србији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ТУГА! Преминуо легендарни фудбалер Црвене звезде