ЧУВАЈМО ПРИРОДУ: Наслеђе за будуће генерације
КЛИМАТСКЕ промене које из године у годину све снажније погађају планету подсећају нас на непобитну истину – човек не може опстати без природе, али природа може без човека. У том светлу, сваки покушај да се обнови нарушена равнотежа између цивилизације и окружења јесте чин најдубље одговорности и мудрости.

Foto: Shutterstock
У свету у којем се равнотежа између човека и природе све више нарушава, очување биљног и животињског света постаје питање опстанка. Губитак станишта, загађење,неконтролисана експлоатација природних ресурса – све то води ка деградацији окружења, а последично и угрожавању квалитета живота.
Природа није луксуз – она је основ живота
Биљни и животињски свет, сложени екосистеми, тихи токови подземних вода, шуме које дишу уместо нас – све то чини мрежу коју не смемо прекинути. Јер, када једна нит пукне, мрежа пуца целом тежином. Губитак станишта, загађење, бескомпромисна експлоатација ресурса доводе и до све разорнијих последица.
У том контексту, важни су светли примери акција које не остају само на речима, већ се претачу у конкретна дела. Важно је истицати примере добре праксе који показују како институције, компаније, па и појединци, могу допринети очувању природе. У Бразилу је тако покренута акција обнове оштећене и уништене шуме на 60.000 квадратних километара у Амазону до 2030. године. У Африци је покренут пројекат пошумљавања регије Сахел. Често се наводи и пример Филипина где ученици и студенти морају да посаде најмање 10 стабала пре него што заврше школовање.
Бројне примере имамо и у нашој земљи, а један од таквих примера је и волонтерска акција реализована на Национални дан заштите природе, 11. априла, у организацији Јавног предузећа „Национални парк Фрушка гора“. Овој акцији придружили су се и волонтери појединих компанија, међу којима и компаније НИС, чији Клуб волонтера броји око 2.000 чланова и један је од најмасовнијих у корпоративном свету.
Акција је била усмерена на уклањање био-неразградивог отпада са три кључне локације: излетишта “Змајевац”, “Бранковац” и три кружне стазе на Иришком венцу. Учешћем волонтера, НИС је још једном показао како друштвено одговорно пословање није само део имиџа, већ конкретна пракса.
Овакве акције не само да доприносе здравијем и лепшем амбијенту, већ шаљу снажну поруку заједници – да заштита природе није посао „неког другог“, већ одговорност свих нас. Фрушка гора, као најстарији национални парк у Србији, симбол је биолошке разноврсности, природне и културно-историјске баштине.
Снага промене не долази само од великих система. Осим великих компанија, улогу у очувању природе има и сваки појединац. Одговорним понашањем, рециклажом, садњом дрвећа, штедњом енергије, едукацијом најмлађих – сви можемо бити део промене.
Довољно је да будемо свесни – и да делујемо
У времену када природа све гласније упозорава на последице небриге, 11. април не сме бити само још један датум у календару. Он треба да постане дан одлуке – да ћемо сваким следећим кораком и дахом живети у складу с природом, а не против ње. Зато, нека дани попут оног на Фрушкој гори не буду изузеци, већ свакодневница.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ОТВОРЕН ХРИСТОВ ГРОБ Ево шта су нашли: "Колена су ми клецала, нисам то очекивао - вековима је био затворен" (ВИДЕО)
"АПСОЛУТНО сам задивљен. "
19. 04. 2025. у 08:39
Коментари (0)