СВЕТСКИ ДАН ПЛАНЕТЕ ЗЕМЉЕ: Пут одрживог развоја
СВЕТСКИ дан планете Земље, који се обележава сваке године 22. априла, представља симбол глобалне посвећености очувању наше планете и подсећа нас на то колико је природа крхка, а људска одговорност велика.

Foto: Shutterstock
Овај дан је први пут прослављен 1970. године у Сједињеним Америчким Државама као одговор на растућу забринутост због загађења животне средине. Међутим, тек 2009. године Генерална скупштина Уједињених нација прогласила је 22. април за Међународни дан Мајке Земље, чиме је овај датум добио глобалну и универзалну димензију.
Идеја о Мајци Земљи није нова – присутна је у многим старим цивилизацијама које су поштовале природу као извор живота. Међутим, у савременом друштву, нарочито након индустријских револуција, природа је постала средство за економску добит, често на штету њеног здравља и опстанка
Тешке последице индустријског развоја – загађење ваздуха и вода, крчење шума, закисељавање океана, губитак биодиверзитета и климатске промене – све више угрожавају стабилност планете, али и сам опстанак човечанства.
Конференција УН о човековој средини, одржана 1972. године у Стокхолму, означила је почетак глобалне еколошке свести. Тада је први пут истакнута међузависност између човека и природе и потреба за одрживим развојем. Та свест се кроз деценије развијала, али и суочавала са многобројним изазовима, јер раст популације и потрошачко друштво настављају да врше притисак на природне ресурсе.
Када нам мајка Земља пошаље поруку
Данас, када се суочавамо са све израженијим последицама климатских промена – екстремним временским појавама, топљењем ледених капа, порастом нивоа мора и губитком плодног земљишта – Светски дан планете Земље добија додатни значај. Он нас позива да преиспитамо своје понашање, политике и систем вредности.
Тема овог дана често се мења из године у годину, али порука остаје иста: морамо деловати сада да бисмо осигурали будућност генерација које долазе. Овај дан је и прилика да се истакну и позитивни примери – обновљиви извори енергије, рециклажа, очување заштићених природних подручја, образовни програми о заштити животне средине и међународни споразуми попут Париског климатског споразума.
Посебно је важно укључивање младих у ове процесе, јер су управо они носиоци будућих промена.
На крају, Светски дан планете Земље нас подсећа на једноставну, али дубоку истину – да планета није нешто изван нас, већ да смо ми њен део. Она нам не припада; ми припадамо њој. На нама је да обновимо изгубљену равнотежу и живимо у складу са природом, јер само тако можемо обезбедити здраву, сигурну и праведну будућност за све облике живота на Земљи.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ЉУДИ, ШТА СЕ ОВО ДЕСИЛО? Ердоган ухватио Макронов средњи прст и - не пушта! Снимак руковања постао хит на друштвеним мрежама (ВИДЕО)
"ДИПЛОМАТСКИ" стисак.
19. 05. 2025. у 16:40 >> 16:48
Коментари (0)