НАЦИОНАЛНИ ДАН НАУКЕ И РОЂЕНДАН НИКОЛЕ ТЕСЛЕ: Како нас мисао великог научника води у будућност
НАЦИОНАЛНИ дан науке се у Србији обележава на датум рођења нашег највећег научника - Николе Тесле. Сећање на великана нас стално подсећа на значај развоја науке као највеће инвестиције у будућност једне земље.
Наука и иновације су кључни чинилац економског и друштвеног напретка сваког друштва што су препознале и Уједињене нације, па је управо наука један од кључних Циљева одрживог развоја прописаних од стране УН.
Развој науке и иновација је уткан у готово све Циљеве одрживог развоја УН, попут Циља остваривања квалитетног образовања, доступне и обновљиве енергије, индустрије, иновације и инфраструктуре, одрживих градова и заједница...
Један од најбољих примера на који начин може да се улаже у развој и популаризацију науке, као и примену научних решења, јесте изградња научно-технолошких паркова. Влада Србије улаже значајна средства у ову област, па до сада у нашој земљи имамо чак четири научно-технолошка парка - у Београду, Новом Саду, Чачку и Нишу.
Научно-технолошки паркови пружају инфраструктурну подршку иновационој делатности, и омогућавају примену нових технологија, стварање и пласман нових производа и услуга на тржишту у циљу убрзаног технолошког развоја земље.
Поред научно-технолошких паркова, ту су и научно-технолошке институције које доприносе технолошком развоју и иновацијама, а један од добрих примера је и Научно-технолошки центар компаније НИС (НТЦ), који има вишедеценијско искуство пружања научно-технолошке подршке у свим иновативним техничким и технолошким процесима у нафтном, гасном и енергетском сектору. Како наводе у НИС-у, делатност НТЦ-а подразумева и дигиталну трансформацију производње нафте и гаса, развој иновација и примену најновијих достигнућа из области информационих технологија. Између осталог, у последњих пет година укупан обим инвестиција у НТЦ износио је више од 1,8 милијарди динара, док се у својим експертизама НТЦ ослања и на знање и компетенције више од 380 стручњака различитих профила.
Научно-технолошки центар НИС блиско сарађује са државним институцијама, а поред домаћих факултета, Хемијског и Рударско-геолошког у Београду, НТЦ остварује дугогодишњу сарадњу и са многобројним међународним институцијама.
НИС такође пружа подршку младим људима кроз програм "Енергија знања", којим се остварује блиска сарадња са образовним и научним институцијама у земљи и иностранству, побољшава инфраструктура и услови за реализацију наставе и научних активности у школама и на факултетима у Србији. Тако је компанија успоставила сарадњу са Електронским факултетом у Нишу, Електротехничким факултетом у Београду и Факултетом техничких наука у Новом Саду, а НИС је кроз програм „Енергија знања“ као и кроз друге друштвено одговорне програме, покровитељства и донације, у области образовања и науке од 2009. године до сада уложио око 6,3 милиона евра.
Научноистраживачке организације представљају још један вид "примене" науке у свим друштвеним областима, и омогућавају научницима да развијају своје способности на добробит друштва. Под појмом научноистраживачких организација подразумевају се углавном факултети и институти.
У Србији су за научноистраживачку делатност акредитована 123 факултета и 63 института, међу којима је шест институција од националног значаја. У тај систем улази и осам института који раде у саставу Српске академије наука.
Можда најбољи пример директне примене науке у производњи је роботика, а занимљиво је да лабораторије и Центри за роботику имају дугу традицију у нашој земљи. Тако је један од првих центара за роботику основан пре више од 50 година у оквиру Института „Михајло Пупин“, а напори Србије да настави да иде у корак са светом крунисани су отварањем великог Центра за роботику и вештачку интелигенцију у образовању.
И НИС тежи ка примени роботизације у свом пословању, са циљем наставка процеса иновације и употребе модерних технологија. Тако је у тој компанији оформљен тим који се бави процесом роботизације пословних активности, од анализе иницијатива, преко развоја нових робота, па до подршке машинама које се већ користе. Како истичу у овој компанији, сталне иновације и употреба модерних технологија за њих нису питање будућности, већ свакодневна пракса коју живе већ годинама, али и логичан наставак овог процеса, у складу са позицијом лидера на домаћем тржишту нафтне индустрије.
Такође, НИС је недавно у оквиру програма НИС Цаллинг Роботизатион одабрао шест студената завршних година техничких факултета који су добили шансу да знања стечена током студија примене и обогате кроз шестомесечну праксу у нашој највећој нафтној компанији. Студенти су ангажовани у тиму за развој и имплементацију пословних апликација НИС-а, а ментори на пројекту су стручњаци компаније који раде на роботској аутоматизацији процеса (РПА).
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)