МЕЂУНАРОДНИ ДАН ЗАШТИТЕ МАТЕРЊЕГ ЈЕЗИКА: Важност очувања културног идентитета
СВАКЕ године, 21. фебруара, широм света се обележава Међународни дан заштите матерњег језика.
Иницијатива за обележавањем Међународног дана матерњег језика потекла је од Бангладеша. На Генералној конференцији UNESCO, 1999. године је одобрена и обележава се широм света од 2000. године.
UNESCO верује у значај културне и језичке разноликости за развој одрживих друштава. Овај дан има за циљ да подстакне свест о важности очувања и неговања матерњег језика, као и да истакне богатство језичке разноликости која постоји широм света.
Матерњи језик представља темељ идентитета и културе сваког појединца и заједнице. Кроз језик се преносе традиције, вредности, обичаји и знање са генерације на генерацију
Неговање матерњег језика кључно је за очување културног наслеђа и идентитета народа. Међутим, широм света, многи матерњи језици су угрожени или чак нестају због различитих фактора као што су глобализација, урбанизација, миграција, економске промене и политички притисци.
Вишејезична и мултикултурална друштва постоје кроз своје језике који преносе и чувају традиционално знање и културе на одржив начин.
Језичка разноликост је све више угрожена како све више језика нестаје.
Тема Међународног дана матерњег језика за 2024. годину је „Вишејезично образовање – стуб учења и међугенерацијског учења“ која наглашава да су матерњи језици од виталног значаја за инклузивно образовање и очување аутохтоних језика.
Глобално 40 одсто становништва нема приступ образовању на језику који говори или разуме. Ипак, напредује се у вишејезичном образовању уз растуће разумевање његовог значаја, посебно у раном школовању, и више посвећености његовом развоју у јавном животу.
Данас 250 милиона деце и младих још увек не похађа школу, а 763 милиона одраслих не савладава основне вештине писмености. Образовање на матерњем језику подржава учење, писменост и усвајање додатних језика.
Државе, образовне институције, невладине организације и појединци треба да предузму активне кораке како би се очувала језичка разноликост и подржали развој и употреба матерњих језика.
Очување матерњег језика може се постићи кроз различите мере, укључујући:
1. ОБРАЗОВАЊЕ: Промовисање образовних програма који подржавају учење и употребу матерњег језика у школама и универзитетима.
2. ЈАВНЕ ПОЛИТИКЕ: Доношење политика које подржавају језичку разноликост и пружање ресурса за очување и промоцију матерњих језика.
3. КУЛТУРНЕ ИНИЦИЈАТИВЕ: Организовање културних догађаја, фестивала и активности које промовишу матерње језике и традицију.
4. ДИГИТАЛИЗАЦИЈА: Коришћење технологије за очување и промоцију матерњих језика путем дигиталних платформи, апликација и ресурса.
Свако од нас има одговорност да подржи очување матерњих језика и да се активно ангажује у њиховом очувању.
Ово није само питање језичке разноликости, већ и питање људских права, културног идентитета и социјалне правде.
Сваке две недеље неки језик нестане носећи са собом читаво културно и интелектуално наслеђе. Најмање 45% од процењених 7000 језика који се говоре у свету је угрожено. Само неколико стотина језика је заиста добило место у образовним системима и јавном домену, а мање од сто се користи у дигиталном свету.
Међународни дан заштите матерњег језика нас подсећа да је језик више од речи - он је носилац наше прошлости, садашњости и будућности.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)