ОД КЛИКОВА ДО НАПРЕТКА: Дигитални путеви младих за одрживи развој
МЛАДИ су одувек били носиоци промена, а данас, у ери дигитализације, њихова моћ је додатно појачана.
Дигиталне технологије пружају алате који омогућавају брже ширење информација и иновација, док се млади, као "дигитални урођеници", налазе у центру ових промена.
Дигитализација се не посматра само као технолошки напредак, већ као кључан фактор у постизању циљева одрживог развоја
Кроз коришћење технологија, млади имају прилику да активно допринесу решавању глобалних изазова, укључујући борбу против климатских промена, промовисање еколошке одрживости и друштвене правде.
Неколико кључних аспеката:
1. Дигитална писменост и образовање:
Важно је осигурати да сви млади имају приступ квалитетној дигиталној едукацији.
Младима треба пружити подршку у развоју дигиталних вештина како би се осећали сигурно и компетентно у дигиталном окружењу.
2. Иновације и креативност:
Млади су често иноватори и креативци. Треба створити окружење које подстиче младе да развијају своје идеје и претварају их у стварност.
3. Млади као дигитални домороци:
Млади су често препознати као генерација која природно користи технологију. Њихова способност да се прилагоде новим алатима и платформама кључна је за напредак.
Млади - покретачи друштвених промена
Не треба занемарити да су млади и покретачи друштвених промена. Њихов ентузијазам, креативност и способност брзог прилагођавања новим трендовима омогућавају им да обликују будућност према сопственим идеалима. Ове вредности су препознате и на глобалном нивоу, те се кроз различите иницијативе и пројекте млади све више укључују у процесе доношења одлука. На крају, битно је нагласити да подршка младима у њиховим напорима за одрживи развој и даље остаје пресудна.
Да свака земља има младе и квалитетне људе којима је неопходна подршка за даљи развој, говори и недавно запажен резултат наших младих на Међународној математичкој олимпијади која се одржала од 11. до 22. јула у Великој Британији.
У званичној конкуренцији на овом, најзначајнијем такмичењу за ученике средњих школа, учествовало је 609 такмичара из 109 земаља из целог света, а међу најбољима су се нашли и наши ученици.
Стефан Шебез, Гвозден Лапчевић, Михаило Јанчевић и Новак Деспотовић из Математичке гимназије, освојили су сребрне медаље, док се бронзаном медаљом окитио Страхиња Сврзић, ученик гимназије „Светозар Марковић“ из Ниша. Похвалом је награђен Стеван Радивојевић, ученик Математичке гимназије у Београду.
У циљу популаризације природних наука, као и афирмације наших младих и талентованих математичара, НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“ од 2013. године сарађује са Друштвом математичара Србије, кроз подршку у реализацији такмичења из математике, како на државном, тако и на међународном нивоу.
ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ БРИТАНСКОГ МИНИСТРА: У случају великог рата наша војска била би уништена за највише годину дана
БРИТАНСКА војска би у случају избијања великог рата била уништена у року од „шест месеци до годину дана“, што истиче важност обнове резервних снага у Великој Британији, упозорио је министар одбране за ветеране Алистер Карнс, преноси Скај њуз.
04. 12. 2024. у 17:10
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) ОБЈАВЉЕН СНИМАК ЛИКВИДАЦИЈЕ: Убица вади пиштољ и пуца са леђа, амерички директор није имао шансе (ВИДЕО)
БРАЈАН Томпсон (50), директор највеће здравствене осигуравајуће компаније у Америци, снимљен је како напушта хотел у 6.45 ујутру у среду, када је маскирани нападач извукао пиштољ са пригушивачем и пуцао му у леђа.
04. 12. 2024. у 19:58
КРАЈ КАРИЈЕРЕ ЈЕЛЕНЕ КАРЛЕУШЕ: Прелазак у политику и висока функција
ЈЕЛЕНА Карлеуша се последњих неколико година веома активирала политички, а иако званично није члан ниједне странке, она се труди да искаже своје мишљење и став кад год је то потребно.
02. 12. 2024. у 13:23
Коментари (0)