ТЕМЕЉ ЗА МЕЂУСОБНО РАЗУМЕВАЊЕ И МИР: Писменост је основно људско право, а не привилегија
ПОЈАМ писмености проширио се далеко изван традиционалног значења. Дигитална писменост подразумева способност не само читања и писања, већ и разумевања и критичког вредновања дигиталних информација.

Фото В. Н.
Писменост представља основно људско право и основу за лични, друштвени и економски развој. Она игра кључну улогу у омогућавању појединцима и заједницама да се укључе у доношење одлука и побољшају своје економске перспективе.
У све повезанијем свету, дигитална писменост постаје једнако важна као и основна способност читања и писања. С обзиром на брзину којом се технологија развија, дигитална писменост постала је неопходна за успешну партиципацију у савременом друштву. Људи који немају приступ интернету или потребним вештинама за његово коришћење суочавају се са новим облицима неједнакости.
Ове године Дан писмености широм света обележен је темом -Промовисање вишејезичног образовања: Писменост за међусобно разумевање и мир-
Неписменост у свету
Према подацима УНЕСЦО-а, више од 774 милиона одраслих људи широм света и даље је неписмено. Ово представља значајан изазов за глобалну заједницу јер неписменост ограничава приступ образовању, запошљавању, здравству и многим другим аспектима друштвеног живота.
УНЕСЦО наглашава да су иновативна решења, попут увођења дигиталних технологија у образовање и обуку, кључна за постизање одрживих развојних циљева. Образовни програми треба да буду флексибилни и приступачни, омогућавајући свима, без обзира на географску или економску позадину, да стекну основне и дигиталне вештине.

Фото Shutterstock
Неписменост у Србији
Према најновијим подацима Републичког завода за статистику средњу школу завршило је 53,1 одсто становништва, основношколско образовање има 17,8 одсто становника, док је 6,3 одсто становника без школе или је завршило мање од осам разреда основне школе.
Свака пета особа у Србији, односно 1.277.396 има високо или више образовање. Већину високообразованих, али и неписмених чине жене
Потпуно неписмених људи у Србији, према подацима пописа из 2022. године, има око 38.000. Од тога, чак 71 одсто су особе женског пола.
Када је у питању дигитална писменост – више од 50 одсто становништва у Србији компјутерски је неписмено.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА, НАПАДНУТ ТАКМИЧАР: "Дигнуто" 1.300 полицајаца, почели нереди - ехо рата на улицама Базела (ФОТО)
КАКО би обезбедиле сигурност током Евровизије, у светлу повећаног ризика од терористичких акција, швајцарске власти су ангажовале више од 1.300 полицајаца, уз додатне снаге из швајцарске војске, као и из суседних земаља - Немачке и Француске.
12. 05. 2025. у 15:25 >> 16:10
Коментари (0)