ТЕМЕЉ ЗА МЕЂУСОБНО РАЗУМЕВАЊЕ И МИР: Писменост је основно људско право, а не привилегија
ПОЈАМ писмености проширио се далеко изван традиционалног значења. Дигитална писменост подразумева способност не само читања и писања, већ и разумевања и критичког вредновања дигиталних информација.

Фото В. Н.
Писменост представља основно људско право и основу за лични, друштвени и економски развој. Она игра кључну улогу у омогућавању појединцима и заједницама да се укључе у доношење одлука и побољшају своје економске перспективе.
У све повезанијем свету, дигитална писменост постаје једнако важна као и основна способност читања и писања. С обзиром на брзину којом се технологија развија, дигитална писменост постала је неопходна за успешну партиципацију у савременом друштву. Људи који немају приступ интернету или потребним вештинама за његово коришћење суочавају се са новим облицима неједнакости.
Ове године Дан писмености широм света обележен је темом -Промовисање вишејезичног образовања: Писменост за међусобно разумевање и мир-
Неписменост у свету
Према подацима УНЕСЦО-а, више од 774 милиона одраслих људи широм света и даље је неписмено. Ово представља значајан изазов за глобалну заједницу јер неписменост ограничава приступ образовању, запошљавању, здравству и многим другим аспектима друштвеног живота.
УНЕСЦО наглашава да су иновативна решења, попут увођења дигиталних технологија у образовање и обуку, кључна за постизање одрживих развојних циљева. Образовни програми треба да буду флексибилни и приступачни, омогућавајући свима, без обзира на географску или економску позадину, да стекну основне и дигиталне вештине.

Фото Shutterstock
Неписменост у Србији
Према најновијим подацима Републичког завода за статистику средњу школу завршило је 53,1 одсто становништва, основношколско образовање има 17,8 одсто становника, док је 6,3 одсто становника без школе или је завршило мање од осам разреда основне школе.
Свака пета особа у Србији, односно 1.277.396 има високо или више образовање. Већину високообразованих, али и неписмених чине жене
Потпуно неписмених људи у Србији, према подацима пописа из 2022. године, има око 38.000. Од тога, чак 71 одсто су особе женског пола.
Када је у питању дигитална писменост – више од 50 одсто становништва у Србији компјутерски је неписмено.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)