БОРБА ЗА РОДНУ РАВНОПРАВНОСТ: Непоколебљива енергија једнакости међу половима
Сваке године, 11. јуна, Србија обележава Национални дан родне равноправности — дан који нас подсећа на почетак једног дугог и сложеног путовања ка правој једнакости полова. Овај дан има дубоко симболичко и друштвено значење, јер нас подсећа колико је борба за равноправност полова дуготрајна и захтевна.

Foto: Shutterstock
На данашњи дан 1842. године, кнез Михаило Обреновић потписао је указ којим је Наталији Петровић, као и сестрама Софији и Катарини Лекић, омогућено да оснују школу за женску децу. Тако је симболично отворена прва учионица у Србији у којој су девојчице имале прилику да уче и развијају своје потенцијале — први корак у рушењу друштвених баријера које су дуго спутавале жене. Овај историјски тренутак означио је почетак промене дубоко укорењених норми.
Од прве учионице до освајања права гласа, истрајност је уткала темеље за савремене покрете који и данас захтевају потпуну родну равноправност. Иако је прошло готово два и по века од тих првих корака, пут ка правој равноправности још увек није завршен. Због тога је Влада Србије 2021. године установила 11. јун као Национални дан родне равноправности — како би оснажила свест јавности о важности ове теме и подсетила нас да је равноправност кључ сваког демократског друштва.
Родна равноправност није само правно питање. Она је темељ друштвеног развоја, економског просперитета и социјалне правде. У складу са Циљем 5 Агенде одрживог развоја Уједињених нација, ова идеја позива на елиминацију свих облика насиља над женама, обезбеђивање равноправног приступа образовању, економским ресурсима и политичком одлучивању, те оснаживање жена и девојчица да заузму своје заслужено место у друштву.
Данас жене у Србији постижу значајне резултате у образовању, науци, култури, економији и политици. Међутим, многи изазови и даље постоје: неједнакости у платама, недовољна заступљеност жена на руководећим позицијама (само 29,37% менаџерских места припада женама), неравномерна подела неплаћеног кућног рада и присуство родно заснованог насиља само су неки од проблема који захтевају хитно решавање.
Национални дан родне равноправности није само дан за подсећање на прошлост, већ и позив на нове почетке и одлучне кораке ка друштву у којем ће сваки глас, без обзира на пол, имати једнаку тежину. Он слави храброст жена које су истрајале пре нас и подсећа нас да је борба за једнакост непрекидан процес — не само за нас, већ и за генерације које долазе.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)