"ОНИ ЋЕ ПОЈЕСТИ ЈЕДНИ ДРУГЕ": Научници откривају ужасе који могу задесити планетарне колоније

Новости онлајн

30. 12. 2021. у 22:52

БУДУЋИ научни покушаји да се успоставе колоније на другим планетама треба да буду добро осмишљени у смислу начина на који ће се популације ових удаљених светова издржавати и опстајати, да ствари не крену по злу, упозоравају научници.

ОНИ ЋЕ ПОЈЕСТИ ЈЕДНИ ДРУГЕ: Научници откривају ужасе који могу задесити планетарне колоније

Фото: Depositphotos

Два научника – професор астробиологије на Универзитету у Единбургу Чарлс Кокел и др Камерон Смит, антрополог са Државног универзитета Портланд изјавили су да, пре него што се спроведе покушај колонизације удаљених светова, људи прво треба да бораве у „тестер колонијама“ на Месецу или на Марсу, које би се могле релативно лако снабдевати са Земље ако је потребно.

Фактори који могу представљати страшну претњу за такве планетарне испоставе које не би могле да добију помоћ са Земље у кратком року укључују несташицу хране, болести и немогућност да се постане самодовољан.

- Системи морају бити заиста поуздани и зато треба да се претходно тестирају - сматра Кокел.

Он је подсетио на судбину катастрофалне Френклинове експедиције из 19. века, чији су бродови били „најсофистициранији примерци технологије који су били доступни у то време“. Иако су чланови експедиције имали конзервисану храну, што је такође тада била „нова технологија“ – ипак та експедиција на крају је пропала и "дегенерисала се у канибализам".

- Дакле, чак и уз најбољу технологију, изоловане људске заједнице могу врло брзо да дегенеришу - објаснио је он.

- Ако ставите групу људи на удаљену планету, ствари ће почети да се одвијају како не треба, ако се технологија за раст биљака поквари, они ће појести једни друге уколико не постоји други начин да преживе.

Његову забринутост дели и научник Смит, који напомиње да је једна од првих ствари које би планетарна испостава морала да уради „успостављање заиста доброг систем пољопривреде уз обезбеђивање велике залихе хране", преноси међународни Спутњик.
Такође је упозорио и на ризик од болести и заложио се за хипотетичку популацију планетарне колоније која би била распоређена између самоодрживих насеља која би могла бити стављена у карантин ако ствари крену по злу.

Међутим , професор Кокел ипак сматра да би насељавање човечанства на другим планетама могло бити разуман потез јер би то могло да послужи као „полиса осигурања“ од изумирања.

- Недостатак „свемирског програма“ био је главни проблем за диносаурусе у одређеном периоду историје - нашалио се Кокел.

(Спутњик)

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТО ЈЕ ИСТИНА Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

"ТО ЈЕ ИСТИНА" Илон Маск хитно реаговао на објаву Виктора Орбана о УСАИД-у (ВИДЕО)

МАЂАРСКИ премијер Виктор Орбан назвао је на друштвеној мрежи Икс организацију УСАИД чудовиштем створеним да сломи, сруши и нагриза слободу и независност нација, након чега је милијардер Илон Маск на то одговорио "истина".

23. 02. 2025. у 15:10

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

СУТРА ЋЕ БИТИ ОБЈАВЉЕНО: Највећи удар на Русију од почетка рата

БРИТАНСКИ министар спољних послова Дејвид Лами изјавио је данас да ће у понедељак објавити листу мера у оквиру новог, великог пакета санкција Русији, пренели су данас британски медији.

23. 02. 2025. у 10:05

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: Никада нисам био срећнији, осим можда као дете

КИНЕЗ СЕ ЗАМОНАШИО НА СВЕТОЈ ГОРИ Добио име Амфилогије и поручује: "Никада нисам био срећнији, осим можда као дете"

ЖИВОТНЕ приче које се крију иза монаха на Светој Гори представила је грчка телевизија "Скај" у емисији "ПримеТиме". Пред камерама су се нашли један Кинез који је постао монах, један студент из Солуна који је одмах након дипломе изабрао монаштво, монах који живи у самоћи последње 24 године.

23. 02. 2025. у 11:28

Коментари (0)

ХУМАНОСТ ПОД РЕФЛЕКТОРИМА – НОВИ КУЛТУРНИ САДРЖАЈУ У ПРОСТОРУ ФОНДАЦИЈЕ MOZZART