СЕЋАЊЕ НА ДАН КАДА ЈЕ ГАГАРИН ПОЛЕТЕО У СВЕМИР: У свету се данас обележава Дан космонаутике

Танјуг

12. 04. 2022. у 11:11

У РУСИЈИ и свету данас се обележава Дан космонаутике, сећање на дан када је Јуриј Гагарин први у историји човечанства пре тачно 61 годину полетео у свемир.

СЕЋАЊЕ НА ДАН КАДА ЈЕ ГАГАРИН ПОЛЕТЕО У СВЕМИР: У свету се данас обележава Дан космонаутике

Фото: Tanjug/AP

Руски космонаути Олег Артемјев, Денис Матвејев и Сергеј Корсаков честитали су празник са Међународне свемирске станице путем видео-снимка, који је објавио "Роскосмос", преноси Спутњик.

- Пре 61 годину наша земља начинила је још један корак ка изучавању непознатог, ка човековом освајању свемира. Започета је нова страница историје, историја свемирских летова са посадом. И први који је отворио ту херојску страницу био је наш сународник Јуриј Алексејевич Гагарин - рекао је Артемјев.

Делегација "Роскосмоса" положила је цвеће на гробове Гагарина и совјетског конструктора Сергеја Корољова у знак сећања на 61. годишњицу првог лета у орбиту у историји човечанства.

Председници Русије и Белорусије Владимир Путин и Александар Лукашенко стигли су на космодром "Восточни."

Прес-служба прецизирала је јутрос да ће лидери Русије и Белорусије поводом Дана космонаутике посетити космодром "Восточни" у Амурској области, у чијој изградњи инфраструктуре се очекује и учешће белоруских стручњака.

Наводи се да ће председници из хеликоптера надгледати ток изградње космодрома и инфраструктурних објеката, упознати са процесом изградње лансирног комплекса, као и учествовати у церемонији доделе награда пилотима-космонаутима и разговарати са запосленима на космодрому.

Први лет човека у свемир изведен је 12. априла 1961. године.

Гагарин је у свемирској летелици "Восток 1" облетео један круг око Земље за 108 минута, а летео је на висини од 302 километра и брзином од скоро 28 хиљада километара на сат.

После лета у свемир, Јуриј Гагарин је постао светска звезда и симбол епохе, а славио га је не само цео Совјетски Савез, који је по њему називао улице и фабрике, чак и један град, већ и цео свет.

БОНУС ВИДЕО: ЕКСПЕДИЦИЈА НОВОСТИ У МАЛОЈ АЗИЈИ: ПОТРАГА ЗА ОСТАЦИМА НИКЕЈЕ - ДРУГЕ ПРЕСТОНИЦЕ ВИЗАНТИЈЕ

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

ЈЕЗИВО: Последњи минути живота Јаниса Тиме снимљени камером, после овога се убио (ВИДЕО)