ОТКРИВЕНЕ БАКТЕРИЈЕ КОЈЕ „ЈЕДУ“ ГОРИВО: Непознате врсте пронађене у резервоарима аутомобила

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

09. 06. 2022. у 20:24

НЕДАВНО су биолози открили неколико врста бактерија, укључујући непознату врсту, испод поклопца резервоара за гориво.

ОТКРИВЕНЕ БАКТЕРИЈЕ КОЈЕ „ЈЕДУ“ ГОРИВО: Непознате врсте пронађене у резервоарима аутомобила

Фото: ЕПА

Тим са Института за интегративну биологију (И²СyсБио) и Дарвин биспектинг екселенс тим, оба са седиштем у Валенсији у Шпанији анализирао је узорке са сопствених аутомобила.

Утврђено је да су се бактерије показале способним да живе у узорцима горива. Такође су могле да разграде те узорке током времена, што је важно за будуће пројекте чишћења подручја контаминираних нафтом и горивом.

Будући да је неименована бактерија пронађена испод резервоара „тојоте јарис“, један од научника чак предлаже да би врсту требало назвати Isoptericola toyotensis.

У прошлости су научници често тражили бактерије које могу да разграде тврдокорне угљоводонике, попут дизела или бензина, а научници у Валенсији досетили су се да у потрагу крену на сопственом паркиралишту, преноси портал Независне.

Прегледали су укупно десет аутомобила, а нова врста је пронађена у прљавштини натопљеној горивом око отвора „јарисовог“ резервоара. Истраживачи су потом узгајали бактерије у лабораторији и хранили их дизелом, а гладне бактерије су „појеле“ гориво за две недеље.

rs.sputniknews.com

БОНУС ВИДЕО - ВАШИНГТОНСКЕ ТАЈНЕ: Ко је у Белој кући био геј, а кога су волеле жене?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

Сада је дефинитивно пукло савезништво САД и Украјине: Зеленски урадио нешто незамисливо

УКРАЈИНСКО руководство, након више од годину дана напора да одржи стабилне односе са администрацијом председника САД Доналда Трампа, јавно је признало крах досадашњег партнерства.

20. 04. 2026. у 20:41

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: Закон је јасан, то је обавеза

Мађар би да хапси Путина и Нетанјахуа: "Закон је јасан, то је обавеза"

БУДУЋИ мађарски премијер Петер Мађар изјавио је да ће се његова земља поново придружити Међународном кривичном суду и бити спремна да спроводи налоге за хапшење, укључујући и онај који се односи на израелског премијера Бењамина Нетанјахуа.

20. 04. 2026. у 20:04

Коментари (0)

Орбан се потукао са навијачем после пораза: Пролазници морали да их раздвајају, камере све забележиле! (ВИДЕО)