ТРКА У СВЕМИРУ: Кинези најављују - Донеће узорке са Марса две године пре Американаца и Европљана
КИНА ради на сложеној мисији прикупљања узорака са Марса и достављања на Земљу. Мисија која никада до сада није покушана требало би да буде покренута 2028, с циљем да узорци Црвене планете стигну на Земљу 2031. године, или две године пре заједничке мисије америчке и европске свемирске агенције, НАСА и ЕСА.
Главни дизајнер орбитера и ровера мисије Тјанвен-1 Суен Цеџоу представио је планове за доношење узорака с Марса на Земљу, током презентације одржане 20. јуна. Према најавама, крајем 2028. године требало би да буду обављена два одвојена лансирања ка Црвеној планети с циљем да се узорци донесу на Земљу у јулу 2031. године.
Цеџоу је имао презентацију на форуму о технологијама истраживања дубоког свемира, који је део семинара поводом прославе 120. годишњице Универзитета у Нанкингу. Кинески амбициозни временски оквир сукобљава се са Насом и Есом које имају заједнички план покретања сопствене мисије и испоруке узорака камења и прашине на Земљу почетком следеће деценије. Према распореду, ЕСА би лансирала орбитер за повратак на Земљу 2027. како би покупила узорке које је сакупио ровер „Персеверанс“ до 2033. године.
Наса је у марту објавила планове да одложи следећу фазу своје кампање повратка узорака са Марса и подели мисију лендера на две одвојене свемирске летелице како би смањила укупни ризик програма. Сложена мисија са више лансирања имаће једноставнију архитектуру у поређењу са заједничким НАСА–ЕСА пројектом, са једним слетањем на Марс и без ровера који ће узорковати различите локације.
Улазак, спуштање и слетање наредне кинеске мисије на Марс, Тјанвен-3, примениће технике коришћене током мисије Тјанвен-1 2021. године, док ће се за узорковање марсовског тла и стена користити технологија коришћена током истраживања Месеца. Када летелица слети на Марс у септембру 2029, четвороножни робот ће прикупити узорке и пренети их у двостепено возило за превоз. Ово возило ће тада полетети и спојити се са кинеским орбитером који ће чекати у орбити Марса, који би требало да отпутује на Земљу у октобру 2030. и стигне у јулу 2031. године.
Приметно је да Кинеска свемирска администрација (CNSA) има сличан план као НАСА, међутим, њихова мисија се сматра мање сложеном.
Кинески стручњак је чак рекао да ће тим Тјанвен-1, прве кинеске међупланетарне мисије, извести и „тест кочења“ у орбити Марса како би вежбао за мисију Тјанвен-3.
(РТС)
Препоручујемо
ЈЕЗИВА ПРЕТЊА МЕДВЕДЕВА: Уредници британског листа "Тајмс" су легитимна војна мета
БИВШИ руски председник Дмитриј Медведев данас је означио уреднике британског листа "Тајмс" као "легитимну војну мету", реагујући на њихово писање о убиству руског генерала Игора Кирилова, пренели су британски медији.
19. 12. 2024. у 09:50
УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став
ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.
18. 12. 2024. у 17:25
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (1)