ОТКРИВЕН КИСЕОНИК У НАЈУДАЉЕНИЈОЈ ГАЛАКСИЈИ: Телескопом „Џејмс Веб“ пронађено је неколико изузетно удаљених галаксија
СТУДИЈА коју је спровео тим истраживача са Универзитета у Нагоји и Националне астрономске опсерваторије Јапана открила је да у једној од удаљених галаксија постоји кисеоник.

Foto: Shutterstock/Denis Belitsky
Оштро око телескопа „Џејмс Веб“ је успело да пронађе неколико изузетно удаљених галаксија током последњих шест месеци. А сада, астрономи могу рећи да у једној од њих има кисеоника. Ово је најудаљенија детекција драгоценог хемијског елемента икада забележена.
Галаксија ГХЗ2/ГЛАСС-з12 појавила се 367 милиона година након Великог праска.
Током анализа студије, стручњаци који раде на највећем радио-телескопу на свету АЛМА детектовали су емисиону линију у складу са присуством кисеоника на знатној удаљености, што је само потврдило налазе „Веб“ телескопа.
Присуство кисеоника открива много о овим удаљеним галаксијама. Прве звезде које су сијале у свемиру биле су направљене само од водоника и хелијума. Нуклеарни процеси у њиховим центрима довели су до формирања многих других елемената, који су се распршили како су звезде стариле и шириле се, и (у неким случајевима) на крају експлодирале.
Нуклеарни процеси у њиховим центрима допринели су формирању многих других елемената, који су се распршили, попут старих и продужених звезда, као и њиховим експлозијама у неким случајевима.
Према мишљењу стручњака, разумевање ових првих звезда у раним галаксијама важно је да би се употпунила тренутна слика еволуције галаксија.
„Сјај емисионе линије указује на то да је ова галаксија брзо обогаћивала резерве гаса елементима тежим од водоника и хелијума. Ово даје трагове о формирању и еволуцији прве генерације звезда и њиховом животном веку“, рекао је коаутор студије Хорхе Завала из Јапанске астрономске опсерваторије.
Мала раздаљина коју видимо између гаса кисеоника и емисије звезда такође може да укаже да су ове ране галаксије претрпеле насилне експлозије које су однеле гас из центра галаксије у регион који окружује галаксију, па чак и шире, наводи портал ИФЛ Сајенс.
sputnikportal.rs
Препоручујемо

КАКО СЕ РАЂАЈУ ПЛАНЕТЕ ПОГОДНЕ ЗА ЖИВОТ: Тајна лежи у молекуларним облацима
27. 01. 2023. у 01:12

ОТКРИЋЕ НА АНТАРКТИКУ: Пронађен редак метеорит тежак скоро 8 килограма
20. 01. 2023. у 23:07

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)