ПРЕЖИВЕЛА ЈЕ ТИТАНИК: Звали су је "краљица бродова који тону", али то није све (ФОТО)

Новости онлајн

18. 03. 2023. у 14:42

ПРЕ него што је постала позната као 'Госпођица непотопива' и 'Краљица бродова који тону', Вајолет Џесоп била је болешљиво дете.

ПРЕЖИВЕЛА ЈЕ ТИТАНИК: Звали су је краљица бродова који тону, али то није све (ФОТО)

Фото: Википедија

Ујутро 21. новембра 1916. године, британски прекоокеански брод Британик — тада, током Првог светског рата, болнички брод — крстарио је Егејским морем. Путовао је до крвавог ратишта Галипоља у Турској. Медицинска сестра Вајолет Џесоп управо је дошла са јутарње мисе и села да доручкује када је пригушена експлозија потресла брод. Британик је наишао на немачку мину и брзо је тонуо.

Иако је наређено укрцавање у чамце за спасавање, Џесопова је отрчала у своју кабину да покупи неколико драгоцености, укључујући молитвеник и један посебан предмет за личну негу. У својим мемоарима, присетила се речи пријатеља: "Никад не предузимај ништа, а да претходно не провериш своју четкицу за зубе."

Џесопова је тај савет озбиљно схватила због претходног искуства са поморским катастрофама, укључујући потонуће Титаника 1912. године.

Запамћена као "Краљица бродова који тону" и "Госпођица непотопива", Џесопова се ослањала на дубоку веру и снажну вољу када су је задесиле ове несреће на мору. Упркос томе што се суочила са смрћу на Британику, несавладива Џесопова наставила је да служи на океанским бродовима све до пензионисања.

- Требао јој је посао, а живот на мору био је све што је знала - каже писац и стручњак за Британик Сајмон Милс. "Касније је написала да мора да се врати на посао што је пре могуће, пре него што изгуби живце, тако да није прошло много времена и вратила се на море."

Фото: Википедија

 

'Жестока воља за животом'

Рођена у Аргентини 1887. године, Вајолет Констанс Џесоп била је ћерка ирских католичких имиграната који су се преселили у Јужну Америку и постали узгајивачи оваца. Била је болешљиво дете. Прележала је тифус и туберкулозу од које је скоро преминула. Њен опоравак био је чудесан.

"Вајолетина тврдоглава и жестока воља за животом ју је излечила", написао је покојни Џон Макстон-Грем, уредник њених мемоара.

Након што јој је отац умро 1903. године, 16-годишња Џесопова се са породицом преселила у Енглеску. Да би прехранила децу, мајка Кетрин постала је стјуардеса на паробродима Ројал Мејл Лајна који су пловили преко Атлантика.

После пет година на мору, Кетрин се разболела и Вајолет, која је имала 21 годину, постала је једина која је могла да прехрани породицу. Ишла је мајчиним стопама и постала стјуардеса на бродовима. Иако је према тадашњим стандардима била премлада за ту позицију, то што је била пријатна и познавала је језике — говорила је енглески, шпански и француски — помогло јој је да добије посао.

Млада стјуардеса је 1911. године потписала уговор са бродом РМС Олимпик — највећим свог времена и првим од три луксузна брода којима је управљала фирма Вајт Стар Лајн.

Све је ишло добро до 20. септембра 1911, када се путнички брод сударио са бродом британске крстарице. Олимпик је претрпео велику штету, али је успео да се врати у Енглеску.

Олимпик је отишао на поправку, а Џесопова је прешла на сестрински брод, РМС Титаник. Око седам месеци касније, 14. априла 1912, елегантни брод је четвртог дана свог првог путовања ударио у санту леда и потонуо. Погинуло је више од 1.500 путника и чланова посаде.

У 23:40 те ужасне ноћи, Џесопова је управо завршила са молитвом и била у кревету када је чула "пуцајући, шкрипави, цепајући звук". У почетку је помислила да је у току нека вежба. На крају крајева, "непотопиви" Титаник никако не би могао да буде у опасности од потонућа. Али мање од три сата касније Џесопова је седела у чамцу за спасавање и ужаснуто посматрала како велики брод нестаје испод мрачног, хладног Атлантика. "Сигурно је све ово само сан", сећала се о чему је размишљала.

Фото: ЕПА

 

"Огромна вера у бога"

Када је 1914. године избио Велики рат, Џесопова се добровољно пријавила да служи као медицинска сестра. Неко време је радила у копненим болницама, а онда је добила прилику да служи на мору на Британику. Брод је 1916. године налетео на мину у близини грчког острва Кеа. Џесопова је била у чамцу за спасавање када је увучена у Британикове пропелере који су још увек радили. Вода је постала црвена од крви док су пропелери секли људе и чамац на комаде.

Џесопова је скочила у море и тако избегла смрт. Задобила је тежак прелом лобање и дубоко посекотину на нози. Касније, када је на спасилачком броду видела позната лица  — два лекара поред којих је клекнула на миси рано тог јутра — један је рекао: "Знам шта вас је данас спасило, млада дамо".

Вајолетин опоравак трајао је три године. За то време рат се завршио, а океански бродови су наставили да прелазе Атлантик. Три преживљене бродске катастрофе можда би неког забринуле, али не и Вајолет Џесоп. Она је 1920. године поново потписала уговор са поправљеним Олимпиком и наставила да ради као стјуардеса до пензионисања 1950. године. Умрла је у Енглеској 1971, у 83. години.

Шта јој је дало храбрости да савлада све што јој је живот приредио? "Само воља за животом", рекла је једном пријатељу. "И огромна вера у Бога".

(Национална географија)

БОНУС ВИДЕО: СЕВЕРНА КОРЕЈА ЛАНСИРАЛА ДВЕ БАЛИСТИЧКЕ РАКЕТЕ: Одговор на маневре САД и Јужне Кореје (фотографије)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

ОТВОРЕНА НОВА ФИЛИЈАЛА ADRIATIC БАНКЕ У КОМПЛЕКСУ SKYLINE