ОРНИТОЛОЗИ УПОЗОРАВАЈУ! Симболу Београда прети изумирање, ово је једини начин да га заштитимо
БРОЈ врабаца драстично опада и уколико их не будемо заштитили, многобројна места у Србији остаће без њих, укључујући и главни град чији је симбол баш ова птица.
Фото: Танјуг
Светски дан врабаца обележен је 20. марта и тим поводом је председник Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Милан Ружић истакао је важност ове птице за наше поднебље.
- Док се чује песма врабаца, можемо да будемо сигурни да има наде за све нас, јер је то знак да животна средина није угрожена - рекао је Ружић.
Џивџани, што је други назив за локалне врапце, како кажу у Друштву, у Београду велики проблем имају и са "фаст фудом", јер су осуђени на брзу храну, на мрвице хлеба пуног адитива које скупљају испред градских киоска, што лоше утиче на њихово здравље јер све мање једу зрнасту храну попут сунцокрета, овса, јечма и проса.
Слободан Кнежевић, из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије, каже за РСЕ да велика сеча дрвећа на београдском Калемегдану и Ушћу због гондоле, масовна изградња небодера, као што је пројекат Београд на води, и смањење броја стабала у реконструкцијама великих улица врапцима скраћују животни простор.
Горан Шаренац, председник Орнитолошког друштва Нови Београд, открио је који је разлог ових невеселих вести.
- Врапци су најраспрострањенија врста птица. Од 1456. године он је незванични симбол Београда, а највише треба да се освестимо јер су то све жива бића из окружења. Они су увек око нас, од детињства до данас - рекао је па открио који су начини да заштитимо наше "џивџане" - истакао је Шаренац.
Он је истакао да је један од начина како можемо да их заштитимо стварање мини еко зоне која би подразумевала кућице за врапце.
- Ми их хранимо три пута дневно. Научили смо како живе и каква им је заједница. Један од начина да се заштите је да се направи мини еко зона, кућице са хранилиштем, а ми смо то направили пре пет година, али најбитније је да имају воду - указао је Шаренац.
(Информер)
Препоручујемо
ПРИЈАТЕЉСТВО И ОДАНОСТ ЗА ЦЕО ЖИВОТ: Ово су предности одрастања деце уз пса (ФОТО)
03. 02. 2026. у 07:00
ПОКОЉ РУСА КОД ПОКРОВСКА, ОБЈАВЉЕНИ СНИМЦИ: Кренули у напад под окриљем магле, погинуло око 90 војника (ВИДЕО)
УКРАЈИНСКЕ снаге одбиле су велике руске нападе у једном дану у правцу Покровска, у Доњецкој области, усмртивши око 90 руских војника, јавља Кијев пост.
01. 02. 2026. у 16:56
"АНУШКА ЈЕ ВЕЋ ПРОЛИЛА УЉЕ..." Медведев: Зеленски је осуђен на пропаст
ШЕФ кијевског режима Владимир Зеленски је осуђен на пропаст, изјавио је заменик председника Савета безбедности Руске Федерације Дмитриј Медведев медијима.
01. 02. 2026. у 14:56
"УБИЋУ СЕ, ХОРОР!" Марија открила дуго чувану тајну: "Рођена сам без..."
"ЈА ћу да се убијем, значи хорор!"
01. 02. 2026. у 09:13
Коментари (0)