ЗАШТО СУ НАУЧНИЦИ НАСА ЗАБРИНУТИ: Велика аномалија расте у магнетном пољу земље(ВИДЕО)

Novosti online

23. 03. 2023. у 21:45

НАСА активно надзире необичну аномалију у магнетном пољу Земље - огромни регион нижег магнетног интензитета протеже се на подручју неба изнад Јужне Америке па све до југозападне Африке.

ЗАШТО СУ НАУЧНИЦИ НАСА ЗАБРИНУТИ: Велика аномалија расте у магнетном пољу земље(ВИДЕО)

Фото: Профимедиа/Илустрација

Овај велики феномен, назван Јужноатлантска аномалија, забрињава научнике већ годинама, али највише управо истраживаче из НАСА.

НАСА сателити и летелице поготово су у опасности због смањене снаге магнетног поља унутар аномалије, као и последичног излагања честицама из Сунца. Јужноатлантску аномалију НАСА описује као „удубљење“ у Земљином магнетном пољу, али она не утиче на живот на планети. Исто се не може рећи за летелице у земљиној орбити које пролазе директно кроз аномалију у свом кружењу Земљом на ниским висинама.

ШТА ОМЕТА СТВАРАЊЕ МАГНЕТНОГ ПОЉА

Током тих периода, смањена снага магнетног поља у аномалији значи да системи у сателитима могу престати правилно да раде ако их погоде протони са Сунца. Ти насумични удари генерално резултирају мањим техничким проблемима, али постоји ризик да могу да изазовузначајан губитак података као и трајну штету кључних компоненти.

Управо је смањење тих ризика један од главних разлога зашто НАСА толико пажљивопрати аномалију. Други разлог је мистерија коју она представља: то је велика прилика за истраживање овог комплексног феномена којег је тешко схватити, а велики ресурси које НАСА има на располагању савршени су за проучавање, пише „Сајенс алерт“.

Примарни извор, сматра се, океан је растопљеног гвожђа у спољашњем језгру Земље, хиљадама километара испод тла. Кретање те масе ствара електричну струју која ствара магнетно поље Земље, али чини се да то поље није једнолично. Стварање тог поља омета огромна, густа камена маса која се налази око 2.900 километара испод афричког континента, због чега је ефект смањења снаге магнетсног поља драматичан.

„Аномалија се такође може интерпретирати као последица смањене доминације диполног поља у регији“, рекао је геофизичар и математичар НАСА Веијиа Куанг 2020. године. „Конкретније, локализовано поље обрнутог поларитета снажно расте у региону ове аномалије, што интензитет магнетног поља чини врло слабим, слабијим од интензитета у околним регијама“.

И док постоји много тога што научници још не схватају потпуно по питању ове аномалије, нова сазнања полако расветљују случај.

На пример, једна студија коју је 2016. водила хелиофизичар НАСА Ешли Грили открила је да се аномалија полако креће у смеру северозапада. Али, ту се прича не завршава.

АНОМАЛИЈА У ПРОЦЕСУ РАЗДВАЈАЊА

Још је невероватније то што се чини да је аномалија у процесу раздвајања на два дела: истраживачи су 2020. открили да сваки део представља одвојени центар минималног магнетног интензитета унутар веће аномалије.

Не зна се шта то тачно значи за будућност ове аномалије, али у сваком случају постоје докази који упућују на то да она није нова. Студија објављена у мају 2020. сугерише да овај феномен није недавни изузетак, већ понављајући магнетни догађај који се на Земљи одвија већ, верује се, 11 милиона година.

Ако је то случај, то би могло да значи да ова аномалија није знак да ће читаво магнетно поље Земље ускоро бити преокренуто, што је нешто што се заправо догађа, али тек једном у неколико стотина хиљада година.

Наравно, остаје много непознаница, али добро је знати да ову аномалију научници проучавају.

-Иако се ова аномалија креће споро, она пролази неке морфолошке промене и важно је да наставимо да је посматрамо, рекао је Сабака. „Управо то нам помаже при изради модела и предвиђања“.

sputnikportal.rs

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!