ОНИ ЋЕ ЛЕТЕТИ НА МЕСЕЦ: НАСА објавила имена астронаута за прву мисију ка земљином сателиту после 50 година
НАСА је данас именовала четири астронаута који ће ићи ка Месецу крајем следеће године, међу којима су једна жена и три мушкарца, први пут после 50 година.
Фото Танјуг/АП
Командант мисије биће Рид Вајзмен, коме ће се прикључити још двоје Американаца, Виктор Гловер и Кристина Кох, која држи рекорд за најдужи свемирски лет међу женама.
У посади ће бити и Канађанин Џереми Хансен.
Сви су свемирски ветерани, изузев Хансена.
Фото Танјуг/АП
Они ће бити први астронаути који ће летети капсулом Орион, која ће бити лансирана из свемирског центра Кенеди, не касније од краја 2024. године, пренео је АП.
Чланови мисије се, међутим, неће спуштати на површину Месеца, нити ће ући у орбиту, већ ће само кружити око Месеца и вратити се на Земљу, што је увод за спуштање људи на Месец годину дана касније.
Ово је прва посада која ће ићи ка Месецу, а у којој ће бити жена и неко ко није из САД, уједно и прва из новог програма НАСА под именом Артемис.
Фото Танјуг/АП
Током Аполо мисије, НАСА је послала 24 астронаута на Месец у периоду од 1968. до 1972. године, а њих 12 је слетело на површину.
Уколико ова десетодневна мисија протекне у најбољем реду, НАСА планира да спусти два астронаута на месеца 2025. године.
Препоручујемо
ЗАШТО СУ НАУЧНИЦИ НАСА ЗАБРИНУТИ: Велика аномалија расте у магнетном пољу земље(ВИДЕО)
23. 03. 2023. у 21:45
НАУЧНИЦИ ЗБУЊЕНИ: Необичне кружне структуре снимљене на Марсу (ФОТО)
15. 03. 2023. у 21:48
"ПА ХАЈДЕ ДА ПРОДУЖИМО ЗАДОВОЉСТВО" Захарова упутила мистериозну поруку Западу
ПОРТПАРОЛКА руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је данас да су западне земље забринуте због тога каква би још нова испитивања оружја Русија могла да спроведе након демонстрације ракете "Буревестник".
01. 11. 2025. у 19:52
САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.
29. 10. 2025. у 16:17
СРПКИЊА КОЈА ЈЕ ОЧАРАЛА МУСОЛИНИЈА Одбила италијанско држављанство: "На дну моје душе - Српство"
ТОКОМ изложбе у Риму 1935. године, где је Милена Павловић излагала са италијанским уметницима, Мусолини је препознао њено презиме и застао да је упозна.
05. 11. 2025. у 08:43
Коментари (1)