НАУЧНИЦИ ШОКИРАЛИ НОВИМ МОДЕЛОМ КОСМОЛОГИЈЕ: Да ли је свемир дупло старији него што се мислило

Novosti online

12. 07. 2023. у 13:52

СВЕМИР би могао да буде двоструко старији него што се до сада процењивало, показује нова студија научника са Универзитета у Отави, у Канади. Она баца сумњу на доминанти модел космологије и баца ново светло на такозвани „проблем немогућих раних галаксија“, наводи се у саопштењу Универзитета у Отави.

НАУЧНИЦИ ШОКИРАЛИ НОВИМ МОДЕЛОМ КОСМОЛОГИЈЕ: Да ли је свемир дупло старији него што се мислило

Foto: Shutterstock/Denis Belitsky

 - Наш нови модел продужава формацију галаксија неколико милијарди година, па то значи да би свемир могао да буде стар 26,7 милијарди година, а не 13,7 милијарди, како се тренутно процењује – рекао је Раџиндра Гапта, аутор студије и професор физике на Научном факултету Универзитета у Отави, пише у саопштењу.

Годинама, астрономи и физичари прорачунавају старост свемира мерећи време прошло од Великог праска и проучавањем најстаријих звезда засновано на црвеном помаку светла које стиже из удаљених галаксија. Коришћењем модела Ламбда - ЦДМ подударности, старост свемира је 2021. процењена на 13,797 милијарди година.

Међутим, многи научници били су збуњени постојањем звезда као што је она названа Метузалем (ХД 140283), која је деловала старије од процењене старости свемира, као и открићем раних галаксија у развијеном стању у време када то не би требало да је могуће, у чему је значајан рад свемирског телескопа „Џејмс Веб“. Ове галаксије, које су постојале само 300 милиона година након Великог праска, биле су зреле, са масом за чији је развој потребно више милијарди година космичке еволуције. Додатна мистерија је то што су биле изненађујуће мале.

Према теорији Фрица Цвикија црвени помак светла из далеких галаксија је последица постепеног губитка енергије фотона на великим космичким растојањима. Ипак, многи мисле да то није у складу са новим открићима. Гапта верује да „ако дозволимо да ова теорија постоји са теоријом о ширењу свемира, она је могуће тумачити црвени помак као хибридни феномен, а не само последицу ширења“.

Гапта је представио и идеју развоја константи спајања, у складу са хипотезом Пола Дирака. Константе спајања су основне константе физике које су задужене за интеракције између честица. Ако им се омогућава да се развијају, временски оквир за формирање раних галаксија могао би да буде померен са неколико милиона на неколико милијарди година..

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО:

ИНДИЈА ПРЕМАШИЛА КИНУ ПРЕМА БРОЈУ СТАНОВНИКА: Велика забринутост у Њу Делхију

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНО! Ово што је Новак Ђоковић урадио на Вимблдону је равно - чуду!