ДЕО СУНЦА СЕ ОДЛОМИО: Настао велики поларни вртлог - Научници се питају "Шта се дешава" (ВИДЕО)

Новости онлајн

22. 09. 2023. у 11:03

ДЕО Сунца напустио је површину и почео да кружи око врха наше звезде као да је у питању огромни поларни вртлог – а није баш јасно зашто се то догодило. Не желимо никог да алармирамо, али сунце је сломљено, написао је портал Индy100.цом.

ДЕО СУНЦА СЕ ОДЛОМИО: Настао велики поларни вртлог - Научници се питају Шта се дешава (ВИДЕО)

Фото: Принтсцреен/Твитер/@TAMITHASKOV

Ову опсервацију омогућио је моћни свемирски телескоп „Џејмс Веб” и није изненађење што је изазвала интересовање научника широм света. Објављен је снимак дешавања захваљујући Соларној динамичкој опсерваторији америчке агенције НАСА.

"Какав поларни вртлог!"

Тамита Сков, физичарка за свемирско време која редовно дели новости на друштвеним мрежама, била је веома узбуђена због најновијих дешавања. Она је написала да се велика нит соларне плазме одвојила од сунчеве површине и да тренутно кружи око северног пола звезде у вртлогу. На Сунцу се поларни вртлог односи на набијене честице и магнетне силе уместо на ледене ветрове и облаке као на Земљи.

„Какав поларни вртлог! Материјал са северне протуберанце управо се одвојио од главне нити и сада кружи у огромном поларном вртлогу око северног пола наше звезде”, навела је она на „X” (бивши Твитер).

„Импликације за разумевање атмосферске динамике Сунца изнад 55 степени овде не могу се преценити!”, додала је Сков.

Протуберанце изгледају као пламенови гаса у сунчевој атмосфери видљиви изван обода сунчевог диска. Састоје се од водоника и хелијума и на сунчевом диску изгледају као тамни облици (најчешће филамент) на сјајнијој површини звезде.

„Формира се једном у сваком соларном циклусу”

Иако постоји извесна конфузија око узрока овог феномена, то би могло да буде повезано са преокретом сунчевог магнетног поља, као и са чињеницом да се дешава нешто очекивано кад Сунце досегне географску ширину од 55 степени у сваком 11-годишњем соларном циклусу.

- Једном у сваком соларном циклусу, то се формира на 55 степени географске ширине и почиње да маршира до соларних полова – рекао је за портал „Спејс” соларни физичар Скот Мекинтош, заменик директора Националног центра за атмосферска истраживања у Болдеру, Колорадо.

- Ово је веома необично. Постоји велико питање „зашто” у вези са тим. Зашто се само једном помери ка полу, а потом нестане и магично се врати три-четири године касније у тачно исти регион? – упитао је он.

Научници су раније посматрали соларну плазму како се одваја од полова, али никад нису видели поларни вртлог на Сунцу. Они су посматрали различите соларне феномене како се фрагменти одвајају од површине звезде. Соларне бакље и короналне експлозије (избацивање короналне масе или ЦМЕ) ослобађају енергију и честице са Сунца, док протуберанце и филамент чине плазма структуре које могу да постану нестабилне и ослободе фрагменте у свемир.

Научници се надају да ће проучавањем тих дешавања добити увид у то како Сунце функционише.

Фото: Принтсцреен/Твитер/@TAMITHASKOV

Соларна рупа

Раније ове године на Сунцу су се појавиле две огромне рупе десетинама пута већа од Земље, због чега је дошло до ослобађања соларних ветрова.

Прва је примећена 23. марта и била је 30 пута већа од Земље. Испуштала је соларне ветрове који су покренули запањујуће ауроре чак на југу до Аризоне. Обе рупе је снимила Опсерваторија соларне динамике агенције НАСА, која проучава Сунце.

- Короналне рупе су магнетно отворене области које су један од извора сунчевог ветра велике брзине. Изгледају тамно када се посматрају у многим таласним дужинама екстремног ултраљубичастог светла, као што се види овде. Понекад соларни ветар може да генерише аурору на вишим географским ширинама на Земљи - рекли су из НАСА.

Иако слика у почетку може изгледати алармантно, то не указује да смо у опасности. Короналне рупе су уобичајена карактеристика Сунца, иако се појављују на различитим местима - посебно близу полова - и са већом учесталошћу у различитим временима циклуса сунчеве активности. Они су хладније мање густе области и генерално су чешће када је Сунце у мање активној тачки у свом 11-годишњем циклусу.

Рупе су обично безопасне, иако сателитске комуникације и радио-преноси на великим висинама понекад могу бити привремено поремећени. Друга се налази на сунчевом екватору.

- Облик ове короналне рупе није посебан сам по себи. Међутим, њена локација га чини веома занимљивим - рекао је тада „Инсајдеру” Данијел Вершарен, ванредни професор физике свемира и климе на Универзитетском колеџу у Лондону.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било