ИНДИЈСКА СВЕМИРСКА АГЕНЦИЈА: Још нема сигнала са мисије на Месецу

Танјуг

22. 09. 2023. у 22:26

ИНДИЈСКА свемирска агенција Исро данас је саопштила да покушава да ступи у контакт са својим лендером и ровером на Месецу у оквру мисије Чандрајан-3, али до сада није добила никакве сигнале.

ИНДИЈСКА СВЕМИРСКА АГЕНЦИЈА: Још нема сигнала са мисије на Месецу

Foto: Profimedia

Лендер Викрам, који је у себи носио и ровер Прагјан, слетео је близу слабо истраженог Месечевог јужног пола у августу, пренео је Би-БИ-Си.

Индијски свемирски објекти провели су две недеље прикупљајући податке и слике, након чега су стављени у "режим спавања" када падне ноћ током лунарног дана.

Индијска свемирска агенција надала се да ће се батерије напунити и да ће се модули поново активирати када сунце изађе око 22. септембра, али је могуће да је екстремна хладноћа лунарне ноћи оштетила батерије.

Исро је данас објавио да ће се „настојања да се успостави комуникација са лендером и ровером наставити”.

Индија је ушла у историју својом мисијом Чандрајан-3 када је постала прва земља која је успешно приземљила свемирски брод близу јужног пола Месеца.

Такође се придружила елитном клубу земаља како би остварила слетање на Месец, после САД, бившег Совјетског Савеза и Кине.

Слетање је пажљиво планирано да се поклопи с почетком лунарног дана, тако да би Викрам и Прагјан имали две недеље сунчеве светлости за рад.

Један дан на Месецу је нешто више од четири недеље на Земљи, при чему сваки дан и ноћ трају око 14 дана.

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИЈЕ НИ КУПИЛА КАРТУ, НА ПЛАЖИ ЈОЈ ПОНУДИЛИ БЕСПЛАТНУ ВОЖЊУ: Нови детаљи трагичне смрти Новосађанке у Будви

НИЈЕ НИ КУПИЛА КАРТУ, НА ПЛАЖИ ЈОЈ ПОНУДИЛИ БЕСПЛАТНУ ВОЖЊУ: Нови детаљи трагичне смрти Новосађанке у Будви

ТИНЕЈЏЕРКА је, како каже њен близак пријатељ, била девојка пуна живота, имала је много планова за будућност, а тек је имала 19 година, и цео живот је био пред њом, а сада је читава њена породица завијена у црно.

30. 05. 2025. у 14:42

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.

28. 05. 2025. у 09:45

Коментари (0)

ХАОС! Карло Анћелоти уопште није селектор Бразила?! За све крив лажни фудбалски менаџер!