ИМА НЕШТО "ЖИВО" У ЊЕМУ: Откривена тајна Великог кинеског зида
ТАНАК слој органског материјала назван „биокора“ заслужан је за дуговечност једне од најчувенијих грађевина на планети. Велики кинески зид дугачак је око 21.000 километара и грађен је током више векова да би тадашње царство заштитио од спољног непријатеља.
Слој биокоре спречава ерозију па су се зато велики делови зида до данас одржали заједно.
У питању је нешто што би се могло назвати живим малтером који је настао као нека врста мешавине модрозелених бактерија (цијанобактерије), маховине и лишајева који су конструкцију учинили јаком, посебно у сушним деловима земље, наводи се у студији објављеној у научном часопису „Сајенс адвансис“.
- Древни градитељи су знали који ће материјал ову структуру да учини стабилном. Да би појачали њену механичку снагу, цигле од сабијене земље су увек правили од глине, песка и других лепљивих материјала попут креча. Ти материјали су били плодно тле за живе организме да развију „биокору“ - рекао је за Бо Сјао, професор Колеџа за науке о земљишту и технологију Кинеског пољопривредног универзитета у Пекингу, преноси „Лајв сајенс“.
Да би проверили снагу и постојаност Великог кинеског зида, истраживачи су скупљали узорке на осам различитих локација изграђених између 1368. и 1644. године, током династије Минг.
Открили су да 67 одсто узорака садржи „биокору“, коју је Сјао назвао „екосистемском инжењеријом“. Користећи преносиве механичке инструменте, како на лицу места, тако и назад у лабораторији, они су измерили механичку чврстоћу узорака и стабилност тла и упоредили те податке са сегментима зида који садрже само голу набијену земљу, наводи се у саопштењу.
Открили су да су узорци „биокоре“ понекад били три пута јачи од узорака обичне набијене земље, а посебно су постојани били узорци који садрже маховину.
Разлог за то је што модрозелене бактерије и други организми у „биокори“ луче супстанце попут полимера, који чврсто спајају честице сабијене земље и јачају „структуралну стабилност стварајући нешто налик цементу“, навео је Сјао.
- Ове цементне супстанце, биолошки филаменти и агрегати земљишта унутар слоја „биокоре“ коначно формирају кохезивну мрежу са јаком механичком чврстоћом и стабилношћу која је отпорна на спољашњу ерозију - рекао је Сјао.
(Спутњик)
БОНУС ВИДЕО: ФРАНЦУСКИ СЕНТ ЕМИЛИОН: Место које живи од вина и за вино
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)