ПОСТАВИО ТЕМЕЉ МОДЕРНОЈ НАУЦИ: На данашњи дан рођен Галилео Галилеј
СЛАВНИ италијански астроном, физичар, математичар и филозоф, Галилео Галилеј (1564 — 1642) рођен је пре равно 460 година.

Фото Shutterstock
Његова истраживања поставила су темеље модерној механици и физици.
Познат је као један од највећих умова света, међутим за живота га је Католичка црква прогонила због става да Земља није центар универзума, него Сунце. Одиграо је значајну улогу у развоју модерне науке, унапредио је телескопске инструменте.
Систематски је посматрао небо, што је за последицу имало откриће и анализу Јупитерових сателита, Сунчевих пега, Месечевих кратера и Млечног пута.
Истраживао је такође законитости кретања тела, закон гравитације и зачео идеју принципа релативности.
Препоручујемо

ДРАКУЛИН СЕНДВИЧ: Нова свемирска мистерија која збуњује науку (ФОТО)
13. 02. 2024. у 23:34

САТУРНОВА "ЗВЕЗДА СМРТИ" крије неочекивану тајну испод своје површине
09. 02. 2024. у 00:10

ЗАСТРАШУЈУЋЕ: Удар Искандера убио 70 припадника ВСУ, објављен снимак (ВИДЕО)
РУСКА војска је нанела удар оперативно-тактичким ракетним системом „Искандер“ на камп за обуку украјинских снага у Сумској области, при чему је, према наводима Министарства одбране Русије, убијено до 70 припадника Оружаних снага Украјине (ВСУ), укључујући 20 инструктора.
20. 05. 2025. у 21:12

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)