МОЋНИ ГЛИЦЕРИН И ФЕН ЗА КОСУ: Како да најефикасније уклоните прашину?

Бојана Јовановић

20. 08. 2024. у 09:00

КО још воли прашину осим паукова? Нико! Верујемо да је исти одговор и на питање ко воли да је брише. Управо зато ћемо вам открити неке од трикова америчког стручњака за чишћење, Венди Малинс, која их, са својим тимом, свакодневно спроводи у домовима клијената. Уз то, даћемо вам и неколико "домаћих" рецепата за припрему средстава од природних састојака, који ће прашину дуго држати подаље од вас и вашег окружења.

МОЋНИ ГЛИЦЕРИН И ФЕН ЗА КОСУ: Како да најефикасније уклоните прашину?

Фото Shutterstock

Полице са књигама не морате баш сваки пут да чистите тако што ћете сва дуго сакупљана издања вадити из њих и трести их кроз прозор, једно по једно. То јесте најбоље решење и требало би му прибећи бар једном годишње, али у међувремену у ту сврху можете употребити фен за косу. Одаберите начин рада који подразумева хлађење (избацивање хладног ваздуха) и њиме одувајте прашину са књига и полице на под, па је потом усисајте, када све завршите.

Собно цвеће уме да буде права ноћна мора када је реч о брисању прашине, али и њега "исфенирајте" на исти начин као и књиге. Дакле, укључите издувавање хладног ваздуха из фена и њиме "преселите" прашину са лишћа на под, па га обришите.

Тастатуру од рачунара најлакше ћете очистити од прашине и мрвица помоћу конзерве компримованог ваздуха. Направите неколико потеза, избацивањем ваздуха, и невероватно брзо ћете је потпуно очистити, без оштећења. За чишћење малених украса, који вам много значе па стога страхујете да ћете их разбити приликом брисања, Венди Малинс има следећи трик - узмите мекану, чисту четкицу за шминкање! Она може да уђе и у најмањи делић у ком се сакупља прашина. То је најбржи начин за правилно и нежно чишћење ових, вама посебно вредних, детаља. Абажури на лампама прави су сакупљачи прашине. Углавном су израђени од крхког материјала, што отежава чушћење којим на крају никада нисте потпуно задовољни. Шта може да помогне у овом случају? Узмите ваљак за чишћење одеће, заролајте га неколико пута горе-доле и зачас ћете сакупити сву прашину са абажура, па ће ваша лампа засијати у пуном светлу.

А сада ево обећаних рецепата за средства против прашине:

  • Помешајте три кашике глицерина са пет литара воде, па крпом, умоченом у овај раствор, пребришете намештај, огледала и подове. Наводно, после овога прашина их неће прекрити читав месец! Такође, можете неколико капи омекшивача за веш да сипате на крпу за брисање. Овај спој спречава стварање статичког електрицитета, који помаже сакупљању прашине.
  • Постоји рецепт и за спреј који ће на дуже стазе отерати прашину, а састоји се од природних, нетоксичних супстанци. У боци са распршивачем помешајте 10-15 капи етеричног уља по избору, једну шољу воде, 1/4 шоље алкохолног сирћета и две кашике маслиновог уља. Пре употребе добро промућкајте флашу, па напрскајте течност директно на површину коју ћете брисати или на крпу. Сирће је, као што знамо, универзални чистач, маслиново уље спречава лако скупљање прашине а, ако се одлучите за, рецимо, есенцијално уље лимунове траве, оно ће, уз диван мирис, деловати антибактеријски и одбијаће инсекте. Уместо лимунске траве можете да користите уље еукалиптуса, лаванде, цимета или поморанџе... Ни са једним нећете погрешити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДУНАВА: Сачувајмо равнотежу између развоја и заштите природе