ЗАШТО КАСНИМО И ШТА ТО ГОВОРИ О НАМА: Манир због ког стално трпимо критике
"Чекај ме, и ја ћу сигурно доћи, само ме чекај дуго" почетни су стихови песме руског писца Константина Симонова, настале средином прошлог века. Мада је реч о једној од најлепших љубавних песама свих времена, "Чекај ме, и ја ћу сигурно доћи", ове речи као да изговарају, у себи или наглас, они што стално касне.
Знате, то су они који никада не могу да стигну на време, без обзира на то који је повод за долазак у питању, од баналног, попут сусрета са пријатељем, па до важног авионског лета, испита на факултету, пословног састанка од круцијалне важности. Авиони одлећу, пријатељи се љуте, посао трпи, али они и даље касне. Никако да се промене, а себи стално пребацују због тога. Иако се осећају неодговорнима, мада то нису, знају да им кашњење урушава добар имиџ, свесни су да тиме повређују, па чак, из нечије призме, и ниподаштавају друге... Па шта је побогу са њима? Зашто су такви и што се већ једном не промене? Одговоре на ова и сва друга питања везана за кашњење даје нам доц. др Светлана Здравковић, јунговски аналитичар, доктор психологије, национални представник ESMN.
Због чега људи најчешће касне? Који су разлози које наводе, а који до тога заправо доводе?
- Разлози које људи који касне наводе могу да буду у складу са оним што заправо јесте разлог, али не мора да буде тако. То много зависи од тога да ли је особа свесна правог разлога, да ли је искрена пред собом или другима, да ли ретко касни или јој је то постао манир. Неки наводе спољашње ометајуће факторе, пребацујући одговорност са себе. Други се извине, јер знају да су сами одговорни за кашњење. Трећи сматрају да је извесно кашњење сасвим у реду, итд.
Ствара ли се та особина/навика већ у детињству?
- Учењем по моделу, тј. посматрањем родитеља и/или других значајних особа у детињству, дете може "преузети" образац кашњења свесно или несвесно. Поред тога, недавање објашњења детету због чега је важно долазити на време и не каснити, може бити још један од разлога формирања наведеног обрасца.
Шта говори о некоме то што касни?
- То што неко касни може говорити различите ствари, у зависности од тога о коме је реч. Скоро сваком се деси да понекад закасни, ако се догоди нешто непредвиђено. Неки људи касне јер не могу добро да испланирају време и да се организују. Неке од особа са наглашеним нарцистичким цртама сматрају да имају права да касне и да други треба да их чекају кад год да се појаве. Неки мисле да заправо није толико битно стизати на време, јер ригидно придржавање рокова нарушава њихову слободу. Неки на тај начин показују пасивну агресију према ономе ко их чека и недовољно поштовање те особе.
НИЈЕ УВЕК ДО ЕГОЦЕНТРИЧНОСТИ
Шта је таквим особама на прва три места по важности у животу, времену, дану?
- Свака особа је личност за себе, тако да је врло незахвално говорити о томе шта је разноликој групи људи који касне најважније. Иза исте појаве, па и кашњења, могу да стоје веома различити приоритети.
Да ли је баш увек у стално кашњење уткано и непоштовање другог и његовог времена? Или је реч о нечем сложенијем?
- Особа која касни не мора увек бити свесна праве мотивације за наведено понашање. Кашњење не мора, наравно, увек бити одраз непоштовања другог. Некада може бити и израз лоше способности организовања себе и својих обавеза.
Морају ли такве особе бити и егоцентричне?
- Не, не мора само нечија егоцентричност бити разлог кашњења. Особе које или не увиђају важност тачности и добре организације живота и рада, или нису у стању да структуришу време на довољно добар начин, такође могу каснити.
Постоје ли људи који селективно касне (некоме да, а на сусрет са никим - не)?
- Наравно, може постојати и таква врста кашњења. Уколико особа има отпор према некоме, било да је тога свесна или не, може каснити селективно и на тај пасивно-агресиван начин показивати своје незадовољство, амбивалентна или негативна осећања.
Постоје ли савети, упутства, вежбе, кораци коју могу бити спроведени да би се то исправило?
- Најпре је важно радити на мотивацији - да ли и због чега хоће да престане са кашњењем и да долази на време. Након тога је потребно бавити се бољом организацијом времена.
ПРОБЛЕМИ И КАЖЊАВАЊА
Ако неко касни, значи ли то да нема појам о времену, па ни његовој процени?
- Може да буде реч о томе да особа слабије процењује ствари везане за време, а може бити и то да мањи значај придаје тачности, прецизности, као и да мање цени своје, па онда и туђе, време.
Да ли је и нека врста занесености, искључености, присутна код оваквих људи?
- Људи су разнолики па могу да касне из многих разлога, као и да имају наглашене различите црте личности. Због тога је увек важно сагледати контекст и појединачну ситуацију онога ко је склон кашњењу. Да, код некога може бити присутна и нека врста искључености или слабије присутности у реалности која га окружује, а већа у сопственом свету, али се то не може посматрати као правило.
Уколико смо свесни да својим кашњењем повређујемо онога ко чека, а и даље каснимо иако не бисмо да га увредимо, на шта то указује?
- Ако смо свесни да другог повређујемо, а то не желимо, потребно је да радимо на бољем упознавању себе и своје несвесне мотивације. Уколико нас нешто нагони да и поред свесне намере да не повредимо другог радимо исте ствари, потребно је да се запитамо да ли је то заиста тако. Да ли постоји извесна амбивалентност или неко друго осећање према особи у односу на коју каснимо на које нисмо до тада обраћали пажњу. Можемо размишљати и о томе какву психолошку добит ипак можемо имати у таквој ситуацији.
Какве све консеквенце може донети константно кашњење ономе ко не стиже на време?
- Константно кашњење може да створи разноврсне проблеме. Људи могу престати озбиљно да схватају некога ко стално касни, могу изгубити поверење у њега, могу га одбацити, изложити критици... Неко ко стално касни на посао, на пример, може бити кажњен или имати озбиљне проблеме са шефом или колегама. Такође, може створити утисак да му особе које га стално чекају нису довољно важне да би дошао на време, па то може да искомпликује однос о којем је реч.
Увек може другачије
Да ли је могуће променити ту особину код себе, ако је дубоко укорењена?
- Готово увек је могуће превазићи себе у извесној мери. Рад на бољој организованости, на увиђању важности стизања на време и на чињеници да наше кашњење може другога да повреди, може допринети смањењу коришћења наведеног обрасца. Поред тога, рад на целокупној личности, нпр. у психотерапији, може да води ка дубљим променама које ће са собом повући и другачији однос према кашњењу.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)