КУЋА ЗА 1 ЕВРО У ИТАЛИЈИ: Успели да продају само две - ево и зашто

Novosti online

25. 03. 2024. у 13:12 >> 18:02

ПРОДАЈА кућа за један евро у Италији изазвала је велико интересовање у последњих неколико година, а на десетине људи су се одлучиле да купе имања у неким од напуштених градова у земљи.

КУЋА ЗА 1 ЕВРО У ИТАЛИЈИ: Успели да продају само две - ево и зашто

Фото: Принтскрин/ Јутјуб/ RomeInsiderGuide

Међутим, док су градови попут Мусомелија на Сицилији и Зунголија у Кампанији успели да продају напуштене станове странцима који жуде да живе италијански сан, неки се боре да продају своје празне домове.

Међу њима је Патрица, удаљено средњовековно село са једва 3.000 становника, које се налази јужно од Рима, где је више од 40 имања напуштено раних 1900-их и остављено да труне.

Смештена на стеновитом платоу са погледом на долину Сако у централној Италији, Патрица је идилично место, али живот овде није био лак за локално становништво у прошлости.

Напуштене куће

Многи су отишли ​​у потрази за светлијом будућношћу негде другде, остављајући своје домове празне деценијама.

У покушају да удахне нови живот умирућем селу, градоначелник града Луцио Фиордалисо покушава да опонаша успех других италијанских села која су своје празне домове дала на продају за један евро или нешто више од једног долара. До сада није имао много успеха.

- Прво смо мапирали све напуштене куће и упутили службени позив првобитним власницима да их позовемо да предају своје трошне породичне некретнине, али смо успели да продамо само две куће за један евро - каже Фиордалисо за Си-Ен-Ен.

Док локалне власти у градовима који су остали ненасељени због земљотреса и других природних непогода имају надлежност да продају напуштене куће без дозволе власника, то није случај за Патрицу и друге сличне градове.

- Прво нам је потребна сагласност власника, или њихових наследника, за располагање њиховим старим кућама - каже Фиордалисо.

- Тек тада можемо да ставимо ове некретнине на продају, уз њихову сагласност, што чини процес веома компликованим. Готово немогућим.

Фиордалисо објашњава да је град добио „позитиван одговор“ од 10 власника након што је послао „јавни позив да их укључи у пројекат кућа од једног евра“, али су се они повукли у последњем тренутку. Остали никад нису одговорили.

Фото: Принтскрин/ Јутјуб/ РомеИнсидерГуиде

Јавни позив

Фиордалисо сматра да су они који су се предомислили можда то учинили због проблема са другим рођацима који су поседовали део исте имовине.

Напуштене зграде у старим италијанским градовима понекад су подељене између више наследника који поседују само део – попут купатила, балкона, кухиње – и ништа се не може продати без писмене сагласности свих наследника, према италијанском закону.

У прошлости је био обичај да деца наслеђују делове породичне куће, укључујући делове земље, бунаре и воћњаке.

Али није увек гаранција да ће рођаци и даље бити у добрим односима и/или годинама у контакту.

- Располагање потенцијалним кућама од једног евра суочено је са ћорсокаком јер је већина рођака који деле исту имовину била у међусобном сукобу из личних разлога или нису могли да се договоре око продаје, неки су једва разговарали или познавали једни друге, други су живели у удаљеним градовима и чак и у иностранству - каже градоначелник.

У неким случајевима, домови никада нису били званично подељени између наследника у прошлости, тако да је линија власништва прекинута без јасне индикације ко би требало да буде садашњи власник.

Према Фиордалису, проналажење потомака власника који су емигрирали у иностранство, углавном у САД, Канаду и Аргентину и можда су имали различита презимена, или су можда пренели своју италијанску имовину странцима, а да нису обавестили Патрицину градску већницу, веома је тежак задатак.

- То је као да тражите иглу у пласту сена - додаје он.

Једине две напуштене куће које је Патрица успела да прода у оквиру своје шеме од једног евра биле су у потпуном власништву два мештана, тако да није била потребна никаква веза са рођацима из четвртог степена или пра-праунуцима, а они су могли да продају имање без икаквих компликација.

Фото: Принтскрин/ Јутјуб/ РомеИнсидерГуиде

Породичне везе

У ситуацијама када су породичне свађе у игри, рођаци би могли да одлуче да не продају свој део.

Још један разлог због које шема за један евро никада није почела у Патрици могло би бити стање напуштених домова.

Неке од кућа су једноставно превише запуштене да би се продале, чак и када би власници били вољни да пристану на то.

Мештанин Патрице Ђани Валеко и његова два брата одлучили су да напуштени дом својих родитеља ставе на тржиште да виде шта ће се догодити, али су убрзо открили да је кућа далеко од пожељне.

- Мислили смо: „Зашто не бисмо пробали“? Чак и да је само за један евро, ослободили бисмо се гомиле бескорисног камења. Били смо радознали да видимо да ли би неко могао бити заинтересован да га купи - каже Валеко.

- Били смо свесни да се после пола века дом наших родитеља претворио у рушевине, потпуно је уништен, као сравњен са земљом.

У међувремену, Фиордалисо је смишљао нове начине да повећа привлачност града, у нади да ће намамити придошлице.

Градска већница је недавно финансирала преуређење спољних фасада неких древних палата, што је навело неколико мештана да у потпуности преуреде своје старе породичне куће и ставе их на коришћење након деценија занемаривања.

(CNN)

БОНУС ВИДЕО: ВУЛКАН НА ИСЛАНДУ: Све чешће ерупције на Исланду

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!