СА ОДМОРА СЕ ВРАЋАТЕ БОЛЕСНИ И УМОРНИ? Лекар објаснио зашто се то дешава и како то можете избећи

Novosti online

20. 04. 2024. у 00:43

ПОВРАТАК кући са прехладом је прилично чест и то због изложености разним активностима које обављамо током путовања. Авиони, аеродроми, аутобуси, таксији су простори који путнике доводе у близак контакт са зараженим особама, наводе лекари.

СА ОДМОРА СЕ ВРАЋАТЕ БОЛЕСНИ И УМОРНИ? Лекар објаснио зашто се то дешава и како то можете избећи

Фото: Shutterstock

- Контакти са другим путницима су неизбежни. Седите на истим седиштима која се не чисте што повећава вероватноћу да се разболите. Такође, концерти, спортски догађаји и друге активности уобичајена су места на којима можете да се прехладите због великог броја људи у датом простору - каже Лаура Пурди, лекар.

Путовања поремете и спавање, као и исхрану, што нас чини подложнијим прехладама, грипу, стомачним вирусима.

- Прелазак из једне климе у другу је изазов за имуни систем и може га учинити подложнијим инфекцијама - наглашава др Џим Еванс, а пише Јахулајф.

И док може изгледати као да добијемо прехладу сваки пут када се вратимо са путовања, др Еванс каже да би то могло имати више везе са периодом инкубације обичне прехладе и других респираторних вируса.

- Вирусни симптоми могу имати спор, подмукао почетак, тако да понекад може потрајати недељу дана или више да бисте приметили да нешто није у реду - додаје он.

У оваквим сличајевима, нису искључене ни алергије, константни умор

- Понекад локално окружење у које сте 'побегли' да се одморите, изазива  симптоме алергије који изгледају као прехлада - истиче др Весли Лонг.

Такође, можда само осећамо последице умора: "Често када сте на одмору форсирате себе да видите многе знаменитости, места. А када се вратите кући, све престане и поново сте у својој типичној рутини. Ово може  створити умор и осећај исцрпљености након путовања, каже др Пурди.

Шта можемо да урадимо да не долазимо кући "мртви болесни"

Стручњаци се слажу да је важно да водимо рачуна о хигијени руку, те поред сапуна и воде помажу антибактеријске марамице, гелови. Препроучљиво је да носимо маску, посебно у авиону и да имамо свест о људимо који су око нас:

- Обратите пажњу ко стоји поред вас, показују ли знаке болести као што су кашаљ и кијање. Клице су брзе, па се потрудите да се клоните оних који су приметно болесни - саветује Пурди.

Путовања ван шпица и што даље од већих група увек се препоручују ако желимо да избегнемо да се разболимо. Ако посећујете прометне атракције као што су музеји и тематски паркови, покушајте да идете радним даном, предлажу доктори.

Хидратација кључна

Хидратација је важна за опште здравље, а посебно је битна током путовања: "Удвостручите дневни унос, ако летите јер авиони утичу на то да можете да дехидрирате", саветује др Еванс. На путовањима пити увек флаширану воду, саветују лекари, јер у неким земљама вода из славине није безбедна за пиће.

(РТ Балкан)

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

Коментари (0)

НИКОЛА ДРИНЧИЋ, ТВОРАЦ ЧУДА У НИШУ, ЗА НОВОСТИ ОТКРИВА: Како је Раднички опет Реал са Нишаве, шта је тајни рецепт и колико то кошта