КАКО НА НАЈБОЉИ НАЧИН ДА ИСКОРИСТИТЕ ШПАЈЗ: Место за зимницу и кућну хемију

Бојана Јовановић

10. 08. 2024. у 06:45

СЕЋАТЕ ли се познате дечје песмице, чије риме, између осталог, гласе: „Да сам мали парадајз стрпали би ме у шпајз, ја бих хтео да сам мали парадајз“?

КАКО НА НАЈБОЉИ НАЧИН ДА ИСКОРИСТИТЕ ШПАЈЗ:  Место за зимницу и кућну хемију

Фото Shutterstock

Увек смо у детињству замишљали тај малени парадајз како скучен чучи у неком мраку, нежељен и одбачен. Е па да не бисте у ваш шпајз стрпавали већ лепо и уредно ређали ствари, потребна вам је одређена доза организаторских способности, поготово ако овај простор није онолико велики колико бисте желели.

А никада није такав. Мада је то прва асоцијација, у шпајз, односно оставу, не морате складиштити само зимницу и воће и поврће које би требало чувати ван фрижидера, попут лука, кромпира, јабука, ораха…

Равноправно са њима у остави се могу наћи и сва средства за чишћење, у сленгу познатија као „кућна хемија“, ако јој намените посебан простор, са обавезним вратанцима - да се мириси који испаравају не би долазили у било какав контакт са прехрамбреним производима. Можете их чак сложити и у дрвене фиоке, које чувате још од старог писаћег стола, а сада ће вам баш добро доћи.

Међу згодне варијанте спада и та да у шпајз убаците читав ормар, ком ћете скинути врата, јер он већ сам по себи, без накнадног преправљања, има све што вам је потребно, од преграда до веома важне дубине. Међутим, овај простор ипак ћете најбоље искористити ако у њега поставите полице рађене по мери. Тако можете искористити сваки ћошак, уз помоћ угаоних конструкција од неког материјала лаганог за руковање и одржавање, попут пластике, иверице, па и метала.

Кад смо већ код метала, популарни индустријски стил у ентеријеру и у вашем шпајзу може доћи до изражаја и то на најједноставнији могући начин. Довољно је да металним шипкама „умрежите“ простор, а на сваку од њих поставите танку дрвену плочу. Ови материјали толико су издржљиви да у, тако добијене, полице можете поставити и највеће, најтеже тегле са зимницом, без бојазни да ће пасти и разбити се. Веома лепо изгледа и ако у оквиру дрвеног ормара поставите стаклене преграде, те на њих поређате компоте, ајваре, домаће ликере…

На овај начин додаћете им дозу шмека и естетике, те ће вам бити права милина да разгледате овако поређане ваше рукотворине. У шпајз, такође, ваља одложити и све оно за шта у кухињи немате места, а не користите свакодневно, попут различитих врста тестенина, зачина, сувог воћа, шећера и кафе и свега оног што би, према декларацији, требало „чувати на тамном и хладном месту“, јер су шпајзи једине просторије у становима са централним грејањем кроз које радијатори не пролазе. Уз њих, своје место у остави наћи ће и велике шерпе, роштиљи, прашкови за веш, храна за вашег љубимца, а неретко и усисивач и даска за пеглање.

Уосталом, ко је рекао да мало понекад не може бити много?
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”